Pierwsza dama jest tytułem honorowym, który przysługuje małżonce prezydenta kraju lub osobie rządzącej stanem lub prowincją. A co jeśli prezydentem będzie kobieta? Czy mąż będzie miał tytuł pierwszej damy? Oczywiście, że nie. Małżonek otrzyma wtedy tytuł pierwszego dżentelmena lub pierwszego kawalera.
Pierwsza dama pełni różna rolą w zależności od państwa. Ma głównie funkcję reprezentacyjną i ceremonialną. Jeśli głowa państwa przyjmuje gości, pierwsza dama jest honorową panią domu. Gdy składana jest wizyta wspólnie z prezydentem są głównymi gośćmi.
Pierwsza dama nie ma żadnych uprawnień politycznych. Zazwyczaj przyjmuje funkcje ceremonialne i reprezentacyjne. Towarzyszy małżonkowi w podróżach międzynarodowych, spotkaniach, konferencjach i przemowach. W większości przypadków pierwsze damy promują działania o charakterze społecznym, związanych z kulturą, obejmują patronaty, itp.
Przykłady pierwszych dam
- Jill Biden – będąca pierwszą damą USA od 20 stycznia 2021. Następczyni Melani Trump
- Elke Büdenbender – pierwsza dama Niemiec. Prawniczka i sędzia, pierwszą damą jest od 19.03.2017
- Anna Komorowska – żona prezydenta Komorowskiego, pierwsza dama Polski w latach 2010 – 2015
- Agata Kornhauser-Duda – polska pierwsza dama od 2015 roku
Książki o pierwszych damach
Oficjalną i formalną rolę opisaliśmy w pieszym akapicie. Towarzyszenie Prezydentowi podczas wydarzeń, i aktywność reprezentacyjna to dla większości obserwatorów jedyne zajęcie pierwszej damy. Jednak w rzeczywistości małżonki muszą pokonywać trudności, radzić sobie z obowiązkowi, które często są niezauważalne.
Zapoznaj się z książkami o pierwszych damach. Obrazują one trud i ogrom pracy, jakie spoczywa na pierwszej danie. Prezydentowa musi na co dzień nienagannie się prezentować i nie może popełnić żadnego faux pass Patrzy na nią cały świat. Wielkim wyzwaniem są wyjazdy zagraniczne w towarzystwie małżonka. O trudach, wyzwaniach, przeciwnościach możesz poczytać w ciekawych książkach o pierwszych damach.
w wszystkich blaskach oraz cieniach sławy, a także o ogromie pracy, jaka pierwsza dama musi włożyć nie tylko w swój wizerunek, ale również w wypełnianie codziennych obowiązków opowiadają te książki.
Agata Kornhasuer-Duda. Pierwsza Dama Rzeczpospolitej
Agata. Sekrety Pierwszej Damy
Anna Komorowska. Kobieta pełna tajemnic
Becoming. Moja historia. Michelle Obama
Dama. Opowieść biograficzna o Marii Kaczyńskiej
First Lady
Hillary Clinton autorstwa Tomasza Zalewskiego
Danuta Wałęsa, Marzenia i tajemnice
Pierwsza dama o książkach
Podczas Światowego Dnia książki polska Pierwsza Dama Agata Kornhauser – Duda odwiedziła uczniów Specjalnej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Toruniu. Wspominała o tym, jak Jej dom rodzinny pełen był książek. Książki towarzyszyły Pierwszej Damie od najmłodszych lat. Pani Duda wspominała przeczytane pierwsze książki, przywoływała też ulubionych bohaterów.
Pierwsza dama zachęciła uczniów aby podzieliły się sowimi spostrzeżeniami dotyczącymi korzyści z czytania książek. Opowiadały też o swoich ulubionych bohaterach, książkach i komiksach. Przy tej okazji dzieci dzieliły się doświadczeniami ze swoich gier i zabaw. Uczniowie mieli okazję wysłuchać wiersze Juliana Kornhausera, dedykowane swojej córce.
Jak mówi Małżonka Prezydenta
Z całego serca polecam czytanie książek. Dzięki nim każdy może się wiele dowiedzieć o otaczającym świecie, pomagają się rozwijać i przenosić w sferę marzeń.
Należy podkreślić, że odwiedzona szkoła jest placówką przeznaczona dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Liczy około 180 uczniów, działają przy niej 4 oddziały przedszkolne. Prowadzi ośrodek opiekuńczy, gdzie wsparcie mogą otrzymać niepełnosprawne lub zagrożone niepełnosprawnością dzieci.
Pierwsza Dama dzieli się swoją pasją do książek
Pierwsza dama odwiedziła Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla dzieci niewidomych w Laskach. Odbyło się to przed 8 odsłoną Narodowego Czytania, czyli akcją popularyzującą najpiękniejszą polską literaturę. Akcja ta, jak podkreśla Pani Prezydentowa ma walor integracyjny.
Podczas wizyty Pierwsza Dama podzieliła się swoją pasją do czytania. Zachęcała do odkrywania wielkich dzieł literackich i polskich nowel, stanowiących lekturę Narodowego Czytania. Pani Prezydentowa podarowała bibliotece komplet nowel w Brajlu, których fragmenty odczytali niewidomi lub słabowidzący podopieczni ośrodka.
Zwyczajowo, Pierwsza Dama wspólnie z młodymi czytelnikami zastanawiała się nad korzyściami z czytania książek. Wychowankowie ośrodka akcentowali poznawanie ortografii, rozwijanie wyobraźni, gimnastykę umysłu, ale także na naukę empatii. Jak podkreśla Pani Prezydentowa czytelnik wyrabia swój charakter, postawę moralną oraz poznaje możliwe konsekwencje swoich działań lub postępowania.