Zakładanie zieleni - ogród w mieście

Zakładanie zieleni – pomysły Bohne Burkharda na zagospodarowanie przestrzeni miejskiej

Tytuł: Ogród. Twoje miasto
Autor: Burkhard Bohne
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 176

Każde miasto to spore wyzwanie, aby uczynić je pięknym i zielonym azylem. Zakładanie zieleni w mieście wiąże się przede wszystkim z ograniczoną przestrzenią, na której można posadzić odpowiednie gatunki i rodzaje roślin. Nie mniej istotne są także wrażenia estetyczne – miejskie zielenie powinny komponować się z pozostałymi elementami przestrzeni. Takie rozwiązania podsuwa książka „Ogród. Twoje miasto” Burkharda Bohne.

Zakładanie zieleni w mieście – zielone skwery, balkony i dachy

Oczywiście najbardziej reprezentacyjne zielone miejsca w miastach to parki czy skwery, ale zazwyczaj okazuje się, że to zdecydowanie za mało, aby uczynić je pięknymi i przyjaznymi. Książka Burkharda Bohne podsuwa więc także wiele innych pomysłów na to, jak zwiększyć ilość zieleni w mieście i jak może postarać się o to także zwykły mieszkaniec, np. posiadacz mieszkania z balkonem.

Zakładanie zieleni – ogród warzywny na balkonie

Dlatego już w pierwszych rozdziałach dowiemy się nieco o takich podstawach ogrodnictwa i pomysłach na zaadaptowanie nawet niedużych balkonów, aby tym samym uczynić przestrzeń miejską bardziej zieloną. Okazuje się, że zazielenić można zarówno balkon, parapet, nieciekawe podwórko, jak i dach. W książce znajdziemy konkretne pomysły, jak i gdzie może odbywać się zakładanie zieleni w mieście.

Zakładanie zieleni w mieście – społeczna inicjatywa

Ważną częścią książki „Ogród. Twoje miasto” jest ta poświęcona ogrodom społecznym. Bardzo często okazuje się, że zakładanie zieleni w mieście to nie tylko inicjatywa władz miejskich czy prywatnych właścicieli większych przestrzeni zielonych czy ogrodów, ale również zwykłych mieszkańców. I to właśnie inicjatywa społeczna jest tą, która ma w tej kwestii nie tylko dużo do powiedzenia, ale przede wszystkim do zrobienia. W książce znajdziemy relacje osób, które mają za sobą zakładanie zieleni miejskiej traktowanej jako inicjatywa społeczna. Doświadczenia te, a także najciekawsze pomysły z zagranicy będą świetną inspiracją dla stworzenia takich miejsc także w Polsce.

Zakładanie zieleni w mieście – rośliny i niecodzienne rozwiązania

Oczywiście w książce, która podaje ciekawe pomysły na zakładanie zieleni miejskiej, nie może także zabraknąć informacji i praktycznych wskazówek, jakie posadzić rośliny. W poradniku znajdziemy więc rzeczowe i czytelne opisy około 100 gatunków roślin, które najlepiej sprawdzą się do uprawiania w mieście. Aby łatwiej było się w tym rozeznać, zostały one podzielone na osobne kategorie, np. zioła, warzywa i owoce, pnącza, byliny, rośliny cebulowe czy pożyteczne dla owadów.

Zakładanie zieleni miejskiej w pomocą tej pozycji na pewno będzie łatwiejsze także ze względu na dużą ilość zdjęć, ilustracji, a także różnego rodzaju tabelek i schematów, które pomogę płynnie przejść od teorii do praktyki.

Ogród. Twoje miasto – przepis na zakładanie zieleni w miejskich ogrodach

Zakładanie zieleni w mieście

Spotkamy się z także z niecodziennymi rozwiązaniami, np. jak założyć okienny ogródek z plastikowych butelek, wykonać bomby nasienne, płynny nawóz czy po prostu siać i przesadzać rośliny. Ponadto książka ma duży format, który ułatwi wygodne czytanie i przeglądanie tych wszystkich treści. Ma 176 stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *