Zielone dachy i ściany

Zielone dachy i ściany – pomysł na zakładanie zieleni miejskiej

Tytuł: Zielone dachy i ściany
Autor: Stec Agnieszka , Słyś Daniel
Wydawnictwo: KaBe
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 164

Najbliższe otoczenie ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nic dziwnego, że w betonowych miastach szuka się rozwiązań, które zrekompensują choć w niedużym stopniu straty zieleni. Pomysłem na to są żyjące dachy i ściany, które w innych krajach już dawno wpisały się w miejską stylistykę. Książka „Zielone dachy i ściany” Agnieszki Stec i Daniela Słysia krok po kroku przybliży nam, jak wygląda zakładanie zieleni miejskiej na dachu.

Zakładanie zieleni miejskiej na dachach i ścianach

Autorzy książki w pierwszej kolejności szeroko omawiają aspekt przestrzenny i przyrodniczy zielonych dachów i ścian oraz korzyści, jakie z nich wynikają.

Zielona ściana – sposób na zakładanie zieleni w mieście

Zakładanie zieleni miejskiej na dachach

Okazuje się, że jest to rozwiązanie, które ma nie tylko pozytywne odbicie w aspektach czysto estetycznych, ponieważ zielone dachy to jednak kawałek pięknej zieleni, której w miastach brakuje, ale również niesie ze sobą szereg zalet dla użytkowników budynków z zielonymi dachami. Są to zarówno aspekty ekologiczne, jak i ekonomiczne oraz społeczne.

Zakładanie zieleni miejskiej dla względów ekologicznych wydaje się całkiem jasne – zielony dach to przede wszystkim:

  • gromadzenie deszczówki,
  • czystsze powietrze,
  • obniżenie temperatury otoczenia,
  • zwiększenie bioróżnorodności.

A to przyczynia się do lepszego samopoczucia i zdrowia. Ale zielone dachy niosą także korzyści ekonomiczne dla właściciela budynku, zapewniają większy komfort jego mieszkańcom, a nawet wpływają na poprawę więzi społecznych.

Zakładanie zieleni miejskiej na dachach – wymiar ekonomiczny

Autorzy książki w trzecim rozdziale pod tytułem „Korzyści techniczne wynikające z zakładania zielonych dachów i ścian” przybliżają zalety zielonego dachu także w jego ekonomicznych aspektach. Możemy wnikliwe przeanalizować jak wygląda zakładanie zieleni miejskiej na dachach. Okazuje się, że takie rozwiązanie to korzyści ekonomiczne dla właściciela budynku, które objawiają się  przedłużeniem trwałości dachu, uczynieniem go znacznie bardziej ogniotrwałym, a tym samym także wpływają na podniesienie wartości rynkowej budynku. Zielone dachy mogą także przyczynić się do lepszej efektywności paneli słonecznych. Zwiększa się również komfort przebywania w takim mieszkaniu, ponieważ zieleń na dachu to naturalna bariera przed ulicznym hałasem. W kolejnym rozdziale poznamy więc rodzaje zielonych dachów, które mogą różnić się przede wszystkim rodzajem posadzonej roślinności, a także dowiemy się o podstawowych parametrach hydraulicznych zielonych dachów.

Projektowanie zielonych dachów i ścian, czyli zakładanie zieleni miejskiej

Najobszerniejsze dwa ostatnie rozdziały książki to rzetelne opracowanie tematu, jak w kolejnych krokach projektować zielony dach lub ścianę. Dowiemy się więc, jakie wymagania musi spełnić budynek, aby powstał na nim taki rodzaj zieleni oraz poznamy poszczególne etapy prac nad tym nietypowym ogrodem i jego podstawowe warstwy czyli:

  • wegetacyjną,
  • filtracyjną,
  • drenażową,
  • przeciwkorzeniową.

Zapoznamy się z rodzajem roślinności, sposobami pielęgnacji zieleni na dachach i ścianach. Dowiemy się, jak je nawadniać, odwadniać czy zabezpieczać przed osuwaniem warstw dachu. Zarówno dach, jak i ściany omawiane są w osobnych, czytelnych rozdziałach.

Zakładanie zielonego dachu w mieście

Dla kogo jest ta książka? Choć pielęgnacja zielonych dachów jest prosta i mało wymagająca, to zakładanie zieleni miejskiej na dachach i ścianach wymaga odpowiedniej wiedzy, dlatego z książki w pierwszej kolejności powinni skorzystać projektanci oraz wykonawcy takich zielonych przestrzeni – znajdą tu fachowe i cenne wskazówki, jak stworzyć takie niezwykłe miejsce w przestrzeni miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *