Zakładanie ogrodu - żywopłoty

„Żywopłoty”. Tak sprawisz, że zakładanie ogrodu zmniejszy hałas na twoim podwórku

Tytuł: Żywopłoty
Autor: Michał Mazik
Seria: Zdrowie i Natura
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Dragon
Ilość stron: 48

Gdy zabieramy się za projektowanie ogrodu, to często zadając sobie pytanie po co dokładamy sobie ciężkiej pracy, odpowiadamy, że chcemy, by nasze podwórko ładniej wyglądało, razi nas pusta przestrzeń porośnięta tylko gdzie nie gdzie trawą i chwastami. Zakładanie ogrodu Warszawa jest więc powodowane chęcią zmiany, żeby ten pusty kawałek ziemi wokół domu odżył i cieszył nasze oko. Jak już zdecydujemy się na zakładanie ogrodu, to mamy dwie drogi: albo robimy to samodzielnie korzystając z porad na blogach zajmujących się ogrodniczą tematyką, albo pomocne stają się tak powszechne usługi ogrodnicze Warszawa. A potem zaczyna się całoroczna praca, pielęgnacja zieleni mniej lub więcej wymagająca od ogrodnika.

Projektowanie ogrodu Warszawa. Zielone ogrodzenie to nic trudnego

Planując zakładanie ogrodu możemy chcieć, by nasz zielony zakątek nie tylko ładnie wyglądał, ale i spełniał kilka pożytecznych funkcji.

Zakładanie ogrodu – posadź żywopłot, który chroni przed hałasem i spalinami!

Rośliny na żywopłot
Rośliny na żywopłot

Jeśli posadzimy w nim drzewa i krzewy owocowe, warzywa i zioła, to ogród będzie nas w pewnym stopniu żywił, a duża ilość drzew będzie też dobra dla ptaków, dla których nasz ogród może stać się domem.

A co jeśli mieszkamy blisko ulicy, samochody jeżdżą non stop, a my ciągle się denerwujemy, bo żyjemy w nieustającym hałasie? Właśnie w takich okolicznościach natura może stać się naszym sprzymierzeńcem, gdy zabierzemy się odpowiednio za projektowanie ogrodu. Żeby odgrodzić działkę od wszechobecnego hałasu, możemy posadzić żywopłot, który jest jak naturalny panel dźwiękowy. Gdy odpowiednio się rozwinie, huk przejeżdżających samochodów stanie się lekko przytłumiony, a więc mniej denerwujący. Ale od razu pojawiają się pytania: Jakie rośliny wybrać do posadzenia żywopłotu? Które gatunki będą najlepsze?

Zakładanie ogrodu – z jakich roślin zrobić żywopłot?

Na te i inne pytania poznamy odpowiedź czytając broszurę Michała Mazika pod tytułem „Żywopłoty”. Przestanie być dla nas trudne komponowanie zielonych ogrodzeń z różnych gatunków roślin, a jeśli nie mamy pomysłu jakie rośliny wykorzystać, to pomocny może być dla nas zrobiony przez autora wykaz najpospolitszych roślin, które możemy wykorzystać do posadzenia naszego własnego żywopłotu. Dzięki tej broszurze stworzenie zielonego ogrodzenia stanie się łatwiejsze, a wiedza, którą przyswoimy pozwoli nam sięgać po coraz ciekawsze pomysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *