Tytuł: Jak kompostować? To proste!
Autor: Joanna Baranowska
Wydawnictwo: Korzenie
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 108
Oprawa: miękka
Coraz więcej osób w ostatnim czasie żyje w tak zwanym duchu Zero Waste. Obecnie częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest ekologia oraz troska o ochronę środowiska w wielu dziedzinach naszego życia. Naukowcy biją na alarm, aby ratować naszą planetę. Co możemy robić?
Bardzo ważny jest wywóz odpadów, ponieważ śmieci często zalegają niedbale segregowane w wielu domach, a decydując się właśnie na dokładną segregację mamy możliwość ich ponownego wykorzystania.
Nie możemy także zapominać o odpadach, które nadają się do samodzielnego przetworzenia. Takim rozwiązaniem jest między innymi kompostowanie, które praktykuje coraz więcej osób. Czym jest ten zabieg i czy rzeczywiście warto się na niego decydować?
Jak kompostować? Poradnik teorii i praktyki
Kompostowanie to z pewnością jeden z lepszych sposobów, dzięki któremu można ponownie wykorzystać odpady. Mając przykładowo resztki pochodzenia roślinnego – obierki, skórki czy pestki – możemy umieścić je w specjalnym miejscu, aby bakterie rozłożyły je i sprawiły, byśmy zyskali z nich doskonały nawóz.
W książce „Jak kompostować? To proste!” autorka wyjaśnia nam, na czym polega ten proces oraz w jaki sposób prawidłowo umieszczać odpady, ponieważ nie wszystkie nadają się do kompostowania.
Wywóz odpadów BIO i zielonych? Zapomnij! Kompostowanie od podstaw
Oprócz tego, że decydując się na kompostowanie zyskujemy darmowy nawóz i tak naprawdę wywóz odpadów BIO nie jest potrzebny, możemy także nieco zaoszczędzić. Jak podaje autorka, w wielu gminach w przypadku osób, które posiadają swoje własne kompostowniki i nie oddają odpadów w brązowych workach, opłata za śmieci jest zmniejszana.
Analizując lekturę warto wybrać dla siebie odpowiednią metodę kompostowania i wykorzystać odpady, które na co dzień produkujemy w naszym gospodarstwie domowym.
Być może to właśnie kompostowanie stanie się naszą drogą do lepszego samopoczucia, ponieważ dzięki temu w końcu znacznie więcej czasu uda nam się spędzić na świeżym powietrzu. Autorka książki przekonuje, że jeżeli lubimy prace w ogrodzie, kompostowanie również nie będzie dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Warto jednak dokładnie zapoznać się z lekturą, aby prawidłowo wykonywać wszystkie kroki po kolei.
Wywóz odpadów BIO i zielonych? Lepiej wykorzystaj je powtórnie!
Jak podaje wiele badań, wywóz odpadów BIO, w szczególności w sezonie letnim, jest bardzo wzmożony. Nie warto jednak oddawać co miesiąc wielu worków, ponieważ możemy takie odpady sami przetworzyć. Dlaczego lepiej je wykorzystać powtórnie? Autorka podaje kilka przykładów.
Kompostowanie – oto najbardziej przekonujące argumenty:
- Nie oddawajmy odpadów, na których możemy zarobić. Dzięki kompostowaniu zaoszczędzimy na torfie, a za podłoże musimy zapłacić.
- Kompostując odpady możemy także ubiegać się o niższą cenę za wywóz śmieci.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że tylko od nas samych w dużej mierze zależy los naszej planety. Nie mamy innego miejsca do życia niż Ziemia, dlatego powinniśmy o nią dbać. Rozwój technologii i przemysłu sprawił, że na świecie jest wiele odpadów, których w dużej mierze nie potrafimy rozsądnie zagospodarować.
Filozofia Zero Waste może nam pomóc w recyklingu na domową skalę, ponieważ uczy nas nie tylko w jaki sposób dbać o naszą planetę, ale także jak wykorzystać różnorodne możliwości, aby przykładowo nie marnować jedzenia i poczynić pewne oszczędności w naszym budżecie domowym.
Kompostowanie to modelowy przykład, jak wpływać na wywóz śmieci. Możemy z niepotrzebnych nam odpadów stworzyć coś, co stanie się w naszym ogrodzie drogocenną rzeczą i pozwoli na lepszy rozwój upraw.
Nie czekaj na wywóz odpadów BIO
Kompostuj! Zobacz, jakie to proste!
Dziś ekologia to nie tylko chwilowa moda, ale to styl życia. Żyjąc zgodnie z nim z pewnością nie tylko ochronimy naszą planetę i swoje zdrowie, ale stworzymy również wspaniałe miejsce dla przyszłych pokoleń.