Zakładanie ogrodu z charakterem

Zakładanie ogrodu z charakterem – jak to zrobić? Podpowiada Joanna Włodkowska van Ommen

Tytuł: Ogród z charakterem. Jak go stworzyć
Autor: Joanna Włodkowska van Ommen
Wydawnictwo: ATP
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 384
Oprawa: twarda

Zakładanie ogrodu to długotrwały proces, na który składa się bardzo wiele rożnych zadań, a wszystko zaczyna się od głównego zamysłu, który powinien dokładnie odzwierciedlać jego charakter. To nie sztuka przecież posadzić przypadkowe rośliny, które wpadły nam w oko – ogród powinien mieć klimat i inspirować, a to można osiągnąć poprzez nadanie mu właściwego stylu. Jak to zrobić? O tym dowiesz się z książki „Ogród z charakterem. Jak go stworzyć” Joanny Włodkowskiej.

Krótki przegląd stylów, czyli zakładanie ogrodu od podstaw

Autorka książki w przystępny i ciekawy sposób wprowadza nas w najważniejsze style panujące w ogrodach na całym świecie. Dlaczego to robi? Dzięki temu nasz ogród będzie miał charakter! Mamy możliwość przyjrzeć się dokładnie ogrodom klasycznym, nowoczesnym, śródziemnomorskim, wiejskim, japońskim, Dalekiego Wschodu czy chińskim, które opierają się na zasadzie feng shui.

Mało tego, autorka podaje wskazówki, jak odnaleźć swój styl i sprawić, że ogród będzie miał klimat, charakter, a także będzie idealnie pasował do nas samych. Dlaczego tak ważne jest projektowanie i zakładanie ogrodu z dokładnym, wcześniejszym zamysłem? Bez projektu i pomysłu nie powstanie piękny i klimatyczny ogród, a co najwyżej grządki z kwiatami czy krzewami. Książka Joanny Włodkowskiej zdecydowanie pomoże nam określić, zdefiniować i co najważniejsze – wcielić w życie nasz indywidualny plan na ogród.

Zakładanie ogrodów – Oto najczęściej popełniane błędy!

Mamy pomysł i co dalej, czyli zakładanie ogrodu krok po kroku

Książka „Ogród z charakterem. Jak go stworzyć” poprowadzi nas również przez kolejne etapy, jakie nas czekają przy zakładaniu swojego ogrodu. Jest to przejrzyście ujęte w trafnie sformułowanych rozdziałach, np. takich jak:

  • W poszukiwaniu inspiracji
  • Planowanie i kompozycja ogrodu
  • Elementy stałe ogrodu
  • Rośliny w ogrodzie

Każdy rozdział to także dodatkowe podrozdziały, które jeszcze bardziej ułatwią nam poruszanie się po lekturze i odnalezienie informacji, które potrzebne są nam w danym momencie. Szczególnie rozbudowany jest, m.in. rozdział dedykowany roślinom, gdzie znajdziemy części poświęcone, np. drzewom, krzewom, roślinom pnącym, bylinom, różom, trawom dekoracyjnym, bambusom, owocom, roślinom cebulkowym itd. Zakładanie ogrodu z taką pomocą będzie zdecydowanym ułatwieniem, nawet dla osób, które pierwszy raz stanęły przed takim wyzwaniem.

Doświadczenie i pasja, czyli zakładanie ogrodu według autorki

Dlaczego jest to książka warta przeczytania? Autorka to osoba, która posiada kilka pasji, a jedną z nich jest właśnie aranżacja ogrodów. Może pochwalić się w tym zakresie długoletnim doświadczeniem i wiedzę zdobytą nie tylko w Polsce. Jej spojrzenie na ogrody jest wyjątkowe, a rady i wskazówki trafne oraz unikalne. Dla niej zakładanie ogrodu to także możliwość łączenia pozostałych pasji, jakimi są fotografia oraz pisanie. Nie dziwcie się więc, że cała książka obfituje w wyjątkowe zdjęcia, na które można patrzeć i inspirować się bez końca. A wszystko to oczywiście okraszone świetnym językiem, który sprawnie wprowadzi nas w sztukę aranżowania ogrodów.

Zakładanie ogrodu – inspirujące fotografie i porywający styl narracji

Zakładanie ogrodu - inspirujący poradnik

Kobiece spojrzenie na ogrody obejmuje nie tylko dobór właściwych roślin i elementów stałych, ale również takie istotne sprawy jak łączenie kolorów i tworzenie tła, które pozwoli uzyskać świetny efekt kompozycyjny i ostatecznie przełoży się na stworzenie niepowtarzalnego ogrodu, którego nie znajdzie się nigdzie indziej. Tak właśnie wygląda zakładanie ogrodu z charakterem, z własnym pomysłem, krok po kroku za autorką z różnorodnością stylów, roślin, barw i przede wszystkim własnych inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *