Zakładanie ogrodu warzywnego

„Jak stworzyć niezwykły warzywnik” Zakładanie ogrodu z Danutą Młoźniak

Tytuł: Jakstworzyć niezwykły warzywnik
Autor: Danuta Młoźniak
Wydawnictwo: Multico
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 224
Oprawa: twarda

Pomidory w doniczce, ogórki w skrzynkach, truskawki w beczce – zakładanie ogrodu z warzywami może mieć bardzo różny wymiar – zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Jeśli brak nam koncepcji na założenie takiego miejsca, to książka „Jak stworzyć niezwykły warzywnik” Danuty Młoźniak będzie praktyczną pomocą w realizacji tego celu. Co dokładnie znajdziemy w tym poradniku?

Zakładanie ogrodu warzywnego – aspekt praktyczny i estetyczny

Nie da się ukryć, że własne ogródki warzywne stają się coraz bardziej popularne – nawet na parapetach hoduje się sałaty i rzodkiewki a na balkonach pomidory. A jeśli już ktoś posiada możliwość urządzenia choćby niedużego ogródka, to wiosną, latem i jesienią może pochwalić się jeszcze bardziej różnorodnymi zbiorami. Tak jest nie tylko smaczniej, ale przede wszystkim zdrowiej, ponieważ własne warzywa uprawia się zdecydowanie bardziej ekologicznie. Dzisiaj jednak zakładanie ogrodu warzywnego zaczyna mieć już nie tylko taki wymiar praktyczny – równie silnie dąży się do tego, aby był on piękny – i w tym właśnie pomoże nam poradnik „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Dowiemy się z niego między innymi:

  • jak uczynić go różnorodnym w kształty i kolory,
  • jakie wybrać rośliny do pięknego warzywnika,
  • z jakich roślin robić efektowne obwódki,
  • jak uprawiać warzywa w skrzyniach, donicach i innych pojemnikach,
  • na jakie dekoracyjne warzywa postawić,
  • jak stworzyć ogród warzywny dla dzieci.

Zakładanie ogrodu warzywnego – seria poradników Video

Zakładanie ogrodu warzywnego – prace przygotowawcze

Ważną część poradnika zajmuje także rozdział poświęcony czynnościom, jakie należy wykonać przed założeniem warzywnika. To w tej części dowiemy się o takich jego aspektach jak:

  • czym użyźnić glebę,
  • jak ściółkować,
  • jak w sposób ekologiczny chronić warzywa,
  • jakie są pożyteczne ptaki i owady oraz jak je zwabić do ogródka.

Osobny rozdział poświęcony jest także tematyce, gdzie można uprawiać warzywa. Autorka wskazuje bardzo wiele ciekawych i praktycznych pomysłów, np. ogródek w skrzynkach, w grządkach podwyższonych, na balkonie, niewielkie szklarenki, szklane kosze, małe ogródki kuchenne, namioty foliowe oraz wiele innych pomysłów na to, jak może przebiegać zakładanie ogrodu warzywnego, który nie tylko będzie dostarczał nam przez cały sezon wyjątkowych warzyw, ale również będzie efektownie wyglądał.

Zakładanie ogrodu warzywnego – poradnik dla każdego

Sporą część książki autorka poświęca także samym warzywom. Radzi między innymi jakie najlepiej wybrać, a także jak dopasować je do panujących w naszym ogrodzie warunków, np. warzywa na miejsca zacienione.

Zakładanie ogrodu – wybór stanowiska dla upraw warzywnych

Zakładanie ogrodu - stanowisko warzywne

Dowiemy się przede wszystkim o uprawie jarmużu, karczocha, sałaty, pomidorów, ziół i jadalnych kwiatów. Trzeba przyznać, że są to warzywa również w dzisiejszych czasach bardzo modne, więc tym bardziej cieszy możliwość posiadania ich we własnym ogrodzie.

Osobny rozdział poświęcony jest także temu, jak rozpocząć zakładanie ogrodu z nasion. Znajdziemy praktyczne porady jak i kiedy zbierać nasiona, jak je przechowywać, etykietować, przygotowywać do wysiewu, jak pielęgnować siewki, jak pikować, a następnie hartować przed wysadzeniem na stałe miejsce.

Wśród najważniejszych walorów poradnika niewątpliwe należy wymienić jego zdecydowaną praktyczność oraz zwięzłość. Rady i wskazówki są jasne, czytelne i poparte przykładami w postaci pięknych zdjęć oraz autorskich projektów ogródków warzywnych. Dodatkowym atutem są dobre rady zapewniające udane zbiory, a także najczęściej popełniane błędy, na których zdecydowanie warto się uczyć. Książka ma poręczny format oraz twardą okładkę, więc łatwo z niej korzystać w trakcie prac ogrodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *