Tytuł: Dziki ogród
Autor: Łukasz Łuczaj
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 320
Jeśli rozejrzymy się po dzisiejszych ogrodach, to dość szybko zauważymy, że zakładanie ogrodu, który jest odzwierciedleniem dzikości, nie jest zbyt popularne. Co najwyżej jego znamiona dostrzeżemy w opuszczonych domostwach gdzieś na skrajach wsi czy miast, które jednak mimo to zachwycają swoją obfitością, zielenią i bioróżnorodnością. Oczywiście taki ogród można również zaplanować i zaprojektować – o tym opowiada Łukasz Łuczaj w książce „Dziki ogród”.
Od czego zacząć zakładanie dzikiego ogrodu?
Łukasz Łuczaj to uznany biolog z tytułami naukowymi, a także etnobotanik, ekolog i przede wszystkim praktyk, jeśli chodzi o posiadanie i zakładanie ogrodu, w tym również dzikiego.
Ponadto autor od wielu lat prowadzi warsztaty o tym, jak odżywiać się dzikimi roślinami. Możemy więc być pewni, że wszystkie wiadomości oraz rady zawarte w poradniku „Dziki ogród” są przede wszystkim niezwykłe, a także poparte bogatym i długoletnim doświadczeniem.
Od dziecka przesadzam i rozsiewam rośliny. Z czasem zostałem biologiem, później też projektantem ogrodów. Mam własny wielki ogród – poligon, na którym wcielam swoje idee w życie. Bardzo chciałbym dzięki tej książce zarazić was moją pasją.
Łukasz Łuczaj
Zakładanie dzikiego ogrodu – Łukasz Łuczaj opowiada o książce
Swoją przygodę z dzikim ogrodem zaczniemy oczywiście od zrozumienia pojęcia, czym jest dziki ogród i jakie są jego najistotniejsze cechy. Tym samym przekonamy się, jak bardzo jest to miejsce różnorodne pod względem roślinności, a także fauny – jeśli chcemy, aby nasz ogród zamieszkiwały lub odwiedzały różne gatunki zwierząt, to dziki ogród jest do tego właściwym miejscem. Jeśli tylko zechcemy, to z autorem możemy stworzyć niezwykłe miejsce – ogród, który będzie azylem, wytchnieniem, schronieniem, a nawet spiżarnią – a wszystko to za sprawą odpowiednich, dzikich roślin. Zdobędziemy cenne wiadomości o takich m.in. ekosystemach jak:
- łąka kwietna,
- łąka leśna,
- mokradła,
- wrzosowiska,
- mchy,
- drzewa,
- żywopłoty itp.
Dziki ogród, w którym nie trzeba pracować
Zakładanie ogrodu pod znakiem dzikości – poznaj wyjątkowe rośliny!
Każdy ogród to przede wszystkim rośliny, nie inaczej jest również w przypadku tego dzikiego. Zakładanie ogrodu rozpoczniemy więc również z autorem zdobywając szeroką wiedzę na temat roślin, które można zasiedlić w swoim zielonym azylu. Jest to wyjątkowy opis ponad kilkuset różnych gatunków, które sprawdzą się w ogrodach o dzikim charakterze. Zostały one wygodnie pogrupowane na takie m.in. kategorie jak:
- drzewa,
- krzewy,
- kwiaty,
- pnącza.
Ponadto poradnik ubogacony jest wyjątkowymi zdjęciami roślin, a zdecydowaną część z nich bez wątpienia rozpoznamy ze swojego otoczenia – bo w tym także tkwi istota dzikiego ogrodu – jest on przede wszystkim zasiedlony roślinami, które czują się najlepiej w tym miejscu i w tym klimacie. I stąd też bierze się ważna zaleta takich ogrodów – piękny efekt uzyskamy małym nakładem pracy.