Zakładanie ogrodów - skalniaki

Poradnik kolekcjonera. Skalniaki – zakładanie ogrodów skalnych pod okiem Eugeniusza Radziula

Tytuł: Poradnik kolekcjonera. Skalniaki
Autor: Eugeniusz Radziul
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 672

Jeśli komuś wydaje się, że zakładanie ogrodów skalnych to nuda, powinien zajrzeć do pozycji „Poradnik kolekcjonera. Skalniaki”. To nie kilkanaście, a ponad tysiąc roślin skalnych, które pochodzą z całej strefy klimatu umiarkowanego. Mało tego – są one dokładnie opisane, a ich uprawa w naszych warunkach sprawdzona przez prawdziwego znawcę, czyli autora książki Eugeniusza Radziula – leśnika i pedagoga. A efekty? Niesamowite!

Zakładanie ogrodów skalnych – przepisy na efektowne skalniaki

Jako że autor książki to osoba z bardzo bogatym doświadczeniem oraz rozległą wiedzą, to pozycji nie można traktować jako podręcznego poradnika – to prawdziwe kompendium o formacie albumu z pięknymi zdjęciami, które do tego zostało wydane na świetnej jakości papierze. Najcenniejsze jednak jest w niej to, że to około 1500 gatunków roślin, które mogą mieć zastosowanie w ogrodach skalnych, a autor sam się o tym przekonał we własnym ogrodzie, dokumentując każdą roślinę zdjęciem w jej najefektowniejszej fazie rozwoju. Każda strona to opis 2-3 roślin, a stron jest aż 672.

Oto jak Edmund Radziul zachęca do zakładania ogrodów skalnych

Zakładanie skalniaka - poradnik

Przedstawiam rośliny, które uprawiam bądź uprawiałem, można więc zauważyć mój emocjonalny, zapewne subiektywny, do nich stosunek. Używając sformłuowań „piękna”, „urocza”, wyrażam osobiste odczucia, zdając sobie sprawę, że inni mogą mieć odmienny pogląd.

Kieruję ten poradnik do wszystkich miłośników roślin, kolekcjonerów amatorów, hobbystów. Wiem, że nie każdy z Was ma wykształcenie przyrodnicze, wielu jest w moim (średnio zaawansowanym) wieku i wybaczcie, że w tej książce używam języka nie zawsze botanicznie poprawnego, lecz może bardziej dla przeciętnie wtajemniczonych zrozumiałego.

Mam nadzieję, że ta pozycja spełni funkcję podręcznego, praktycznego przewodnika po ogrodach i roślinach skalnych oraz przysporzy Wam wiele radości z naszego pięknego hobby.

Edmund Radziul

Początek książki to niezwykłe pomysły na zakładanie ogrodów skalnych w przeróżnej formie. Przekonamy się więc, że ogród skalny to nie tylko ułożone kamienie z kilkoma roślinami – znajdziemy pomysł między innymi na:

  • skalniak na skarpie,
  • z kamieni ciosanych,
  • szczelinowy,
  • na lawie,
  • skalniak-półka,
  • skalniak-wysepka,
  • skalniak na ścianie i wiele innych.

Szybko przekonamy się, że ten rodzaj ogrodu może mieć niespotykaną i zaskakującą formę – zupełnie inną, niż możemy się spodziewać. A rośliny, które w nim posadzimy to nie tylko znane rozchodniki i macierzanki. Najprzyjemniejsze jednak w tym wszystkim jest to, że rośliny skalne są znacznie mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie, niż możemy sobie wyobrazić, a przy tym mogą być bardzo efektowne.

Zakładanie ogrodów skalnych – około 1500 przykładów roślin

W książce opisane jest około 1500 roślin, które można zastosować w ogrodach skalnych i pochodzą one z całej strefy klimatu umiarkowanego. Co szczególnie godne uwagi – autor sprowadza je do siebie i uprawia na swoich skalniakach – jest więc to wiedza poparta prawdziwym doświadczeniem. Każda roślina jest także udokumentowana zdjęciem w jej fazie rozkwitu, a w opisie znajdziemy między innymi informacje o tym skąd pochodzi, jak ją uprawiać, jaką posiada odporność na niskie temperatury, jakie wymagania wobec stanowiska i podłoża itp. Ponadto każda roślina ma także swoją polską oraz łacińską nazwę, dzięki czemu znacznie łatwiej ją zidentyfikować. Niektóre grupy roślin opisane są także obszerniej.

Najpiękniejsze rośliny wykorzystywane do zakładania ogrodów skalnych

Książka jest na pewno idealna dla osób, które potrzebują wnikliwiej zgłębić tematykę ogrodów skalnych. Ma formę pięknego i obszernego albumu, który profesjonalne został także wyposażony w indeks nazw łacińskich oraz polskich. Świetnie więc także nadaje się na elegancki prezent. Niewątpliwe zakładanie ogrodów skalnych z takim poradnikiem będzie znacznie prostsze i ciekawsze, a ogród skalny, który wraz z nią powstanie, wyjątkowy pod wieloma względami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *