Tytuł: Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście
Autor: Basiewicz Katarzyna, Krzych Dominika
Wydawnictwo: Znak JednymSłowem
Data premiery: 2022-03-09
Liczba stron: 272
Mieszkając w mieście możemy mieć wrażenie, że jesteśmy odcięci od natury. Po części to prawda, gdyż trudniej jest o ciche, zielone zakątki, a świeże warzywa prosto z własnego ogródka zdają się być nieosiągalnym luksusem. Nie jest jednak tak źle, jakby mogło się wydawać. Coraz częściej słyszy się o zagospodarowaniu małych przestrzeni tak, by stworzyć cieszący oko ogródek. A ludzie mieszkający w blokach wykazują się pomysłowością w tworzeniu małych, cichych, zielonych przystani na swoich balkonach. Można więc spróbować poza ozdobnymi roślinami posadzić nasze ulubione warzywa z nadzieją, że uda się stworzyć mały warzywnik na balkonie.
Pielęgnacja ogrodu Warszawa. Jak hodować warzywa w mieście?
Uprawianie warzyw w domach lub na balkonach nie jest tak popularne jak robienie tego w zwykłym ogrodzie. Może dlatego, że trudno nam sobie wyobrazić smacznego pomidora, szpinak czy kapustę wyhodowaną w skrzynce. Możemy się też zastanawiać, jak rośliny będą się rozwijać na tak małej przestrzeni i jak mamy je dobrać do panujących w naszym małym ogrodzie warunków.
W znalezieniu odpowiedzi na dręczące nas pytanie o uprawę warzyw w mieście może nam pomóc książka „„Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście”. Dowiemy się z niej od czego zacząć? Jakie są koszty uprawy warzyw w mieście? Do czego przydadzą się szpatułki laryngologiczne i pudełka po jogurtach, a także o tym, czy możemy sadzić razem kalafior z kapustą. Dzięki tej książce początkujący ogrodnik będzie wiedział jak zadbać o warzywa hodowane w domu, dzięki czemu będzie mniejsze ryzyko, że uprawa się nie powiedzie, a po szczypiorek do jajecznicy nie będzie trzeba rano iść do sklepu.