Permakultura a zakładanie ogrodów

Permakultura w ogrodzie. Dekarz Damien, czyli zakładanie ogrodów w zgodzie z naturą

Tytuł: Permakultura w ogrodzie
Autor: Dekarz Damien
Wydawnictwo: Purana
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 172
Oprawa: broszurowa

Jeśli przyjrzymy się różnym ekosystemom, to zauważymy, że zachodzące w nich procesy, są wystarczające, aby rozwijały się one bez ingerencji człowieka przynosząc korzyści nie tylko żyjącym tam organizmom, ale także ludziom. Natura umie doskonale o siebie zadbać. Ideą permakultury jest między innymi zakładanie ogrodów wykorzystujące tę zasadę.

Zakładanie ogrodów według Dekarz Damien, czyli permakultura od podstaw

Choć samo pojęcie permakultury nie jest może jeszcze szczególnie głośne, to idea życia w zgodzie z naturą obejmuje coraz szersze kręgi, nawet wśród mieszkańców aglomeracji miejskich.

Zakładanie ogrodów permakulturowych – Zobacz webinar!

Męczy nas zarówno nadmiar śmieci, zanieczyszczone powietrze, marnotrawstwo, jak i kiepskiej jakości żywność. Ideą permakultury według Dekarz Damien jest więc tworzenie zrównoważonych ekologicznie miejsc, gdzie możliwe będzie pozwolenie naturze rządzić się własnymi prawami, a my również będziemy mieli z tego korzyści. Zasady permakultury mogą więc być wdrażane  w szeroko pojęte zakładanie ogrodów, a także w projektowanie domów, systemów energetycznych czy zagospodarowanie odpadów. Jeśli interesuje nas stworzenie takiego miejsca w swoim otoczeniu, to zdecydowanie warto sięgnąć po wyżej wspomnianą książkę.

Permakultura a zakładanie ogrodów – co znajdziemy w książce?

„Permakultura w ogrodzie” to poradnik zawierający zbiór najważniejszych zasad i praktycznych wskazówek, jak stworzyć różnorodny, czyli obfitujący zarówno w warzywa, owoce i inne rośliny ogród, który będzie kształtował się według własnych reguł, a nasza ingerencja będzie minimalna. Potrzebna jest nam do tego celu szeroka wiedza, która obejmuje takie zagadnienia jak:

  • gleba,
  • naturalne komposty i gnojówki,
  • wysiewanie nasion,
  • przygotowywanie sadzonek,
  • pielęgnacja ogrodu itp.

Książka ma wygodny układ „miesiąc po miesiącu”, dzięki czemu w prosty sposób poprowadzi nas przez proces zakładania ogrodu, który zgodny jest z permakulturą. Okazuje się, że przez cały rok znajdzie się coś do zrobienia w naszym, małym ekosystemie, co przynosi korzyści zarówno nam, jak i żyjącym w nim organizmom. Znajdziemy tutaj również wiele ilustracji, schematów i zdjęć, które zdecydowanie ułatwią korzystanie z książki i wdrażanie zasad permakultury do własnego ogrodu.

Zakładanie ogrodów permakulturowych – 3 ważne zasady etyczne

Autor książki przedstawia krok po kroku, jak przebiega proces zakładania ogrodów, który będzie całkowicie zgodny z permakulturą, w tym opierał się będzie na trzech prostych zasadach etycznych:

1. trosce o Ziemię,
2. trosce o ludzi,
3. reinwestowanie nadwyżek.

Nie może więc zabraknąć w niej kluczowych informacji, jakich zabiegów i czynności należy zaniechać, aby nie zaburzyć procesów zachodzących w naturze. Chodzi między innymi o takie działania, jak stosowanie środków do ochrony i pielęgnacji roślin ogrodowych czy przekopywanie ziemi, co dla każdego posiadacza ogrodu wydaje się całkiem naturalną czynnością, ale według zasad permakultury zaburza naturalne procesy, jakie zachodzą w glebie, a także zakłóca życie organizmów, które w niej mają swój dom. Należy więc koniecznie z nich zrezygnować.

Zdrowe owoce i warzywa – efekt zakładania ogrodów permakulturowych

Zakładanie ogrodów permakulturowych

Według autora najlepszą nauczycielką jest sama natura, która pokazuje, jak świetnie radzi sobie z różnymi przeciwnościami zupełnie bez ludzkiej ingerencji. Zakładanie ogrodów zgodnie z naturą przynosi bardzo wiele korzyści zarówno Ziemi, jak i ludziom oferując w zamian zdrowie, naturalność i bioróżnorodność. W myśl tych zasad ogrody obfitują w smaczne owoce i warzywa, a my mamy pewność, że nasze działania wpisane są w naturalne procesy zachodzące na Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *