Woda - Źródło życia

Woda – Źródło życia. Jak ją oszczędzać i rzadziej zamawiać wywóz szamba?

Tytuł: Woda – Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi
Autor: Christina Steinlein
Ilustracje: Mieke Scheier
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2020
Liczba stron : 94
Oprawa: twarda

Jeśli kogoś drażni monotonne kapanie wody z kranu, to bardzo słusznie. Przez tę niedużą awarię może uciec na dobę nawet 36 litrów wody. Wszystko oczywiście zależy od częstotliwości kapania. Jeśli jednak usterki nie naprawimy w ciągu dwóch dni, to tak naprawdę zaprzepaścimy ogromne ilości świeżej i czystej wody, która powiększy comiesięczny rachunek i przyspieszy wywóz szamba. Między innymi o tym jak szanować wodę i ją oszczędzać, traktuje książka „Woda – Źródło życia”.

Woda – Źródło życia. Ekologia dla przedszkolaków

Kategoria wiekowa tej nieliczącej nawet 100 stron książki to 6+. Oczywiście, jeśli ktoś zechce, to może ją traktować jako kolorową książeczkę dla najmłodszych, ale zdecydowanie nie tylko dziecko z rodzicem powinno zapoznać się z tą lekturą. Nie jest to typowo książka edukacyjna, która zawiera najważniejsze fakty o wodzie ozdobione ilustracjami. To dużo więcej treści, ciekawe i niespotykane fakty, o których nie mieliśmy pojęcia, a które oczywiście dotyczą wody – głównej bohaterki o wielu twarzach.

Woda – najlepszy przyjaciel człowieka!

Woda najważniejsza substancja na Ziemi
Woda – najważniejsza substancja na Ziemi

O tym że woda jest źródłem życia, wszyscy doskonale wiemy. Nie wiemy natomiast o bardzo wielu faktach, czasami wręcz szokujących, między innymi o tym, jak łatwo tę życiodajną ciecz bezmyślnie marnotrawimy na nasze zachcianki. Od czasu do czasu docierają do nas takie informacje, ile to zużywa się wody do wyprodukowania jednej koszulki czy pary jeansów, a tutaj mamy te wiadomości zebrane i to w sporej ilości.

Jednak najważniejszą zaletą jest ukazanie wody w każdym jej wymiarze, więc nie tylko jako woda do picia, mycia, gotowania, ale również jako słona, rzeczna, a nawet brudna. Jest to kompendium wiedzy podane w sposób niezwykle ciekawy i różnorodny.

Książka pani Christiny Steinlein dedykowana jest dzieciom i trzeba przyznać, że świetnie się z tej roli wywiązuje. Nie dość, że zawiera dużo wartościowych informacji o wodzie, to podane są one w sposób ciekawy i przystępny. Jest to zasługa prostego i obrazowego języka, a także pięknych ilustracji Mieke Scheier.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że autorka książki tym niesamowitym żywiołem zaczęła się interesować już jako małe dziecko – tę pasję zdecydowanie się odczuwa na każdej stronie publikacji. Takie niuanse jak: ile kura potrzebuje wody, aby znieść jajka, jak wykorzystać wodę w odnawialnych źródłach energii, czy przedstawienie sposobów na efektywne oszczędzanie wody, chociażby po to, aby ograniczyć produkcję ścieków i wywóz szamba, pokazują, że woda dla autorki nie ma tajemnic.

Wywóz szamba – oszczędzanie wody ma znaczenie

„Woda – Źródło życia” to książka niezwykła. Nie tylko poszerzymy swoją wiedzę na temat tego żywiołu, ale również nauczymy się do niego szacunku i dowiemy, co możemy zrobić, aby nie dopuścić do katastrofy ekologicznej, jaką może być przede wszystkim całkowity brak wody w niektórych rejonach świata.

Właściwe nawyki najlepiej wdrażać jak najwcześniej. Książka jest świetną pomocą w tej ekologicznej edukacji, z której skorzysta nie tylko dziecko, ale również sam rodzic. Z czasem może okazać się nawet, że to dziecko będzie pilnować dorosłych, aby nie marnotrawili wody. Jeśli więc tylko ekologia jest nam bliska, to ta lektura jest obowiązkowa.

Babaryba uczy, bawi, rozwija

W książce znajdzie się bardzo dużo przykładów na to, jak zaoszczędzić wodę we własnym gospodarstwie domowym i ograniczyć wywóz szamba. Przy właściwym recyklingu wody można zmniejszyć rachunki nawet o 30%. Wystarczy między innymi nauczyć się ponownie wykorzystywać zużytą wodą, np. z płukania jarzyn, ograniczyć kąpiele i nie zapomnieć o wymianie uszczelkach w kranach. Autorka podaje oczywiście jeszcze więcej pomysłów, które każdy z nas może bez większych inwestycji wdrożyć w życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *