Śmieciogród - Zero Waste dla dzieci

Śmieciogród, czyli jak zaoszczędzić na wywozie śmieci?

Tytuł: Śmieciogród
Autor: Ola Woldańska-Płocińska
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Papilon
Ilość stron: 80

Czy możemy ograniczyć produkcję i wywóz odpadów?

Każde gospodarstwo domowe chcąc nie chcąc jest większą lub mniejszą fabryką odpadów. Wystarczy tylko poobserwować, jak szybko w ciągu dnia zapełnia się niedawno pusty kosz na śmieci, który rano był przyjemnie pusty, a wieczorem jest wręcz przepełniony, a że musimy mieć gdzie wyrzucać śmieci, to znowu wyjmujemy przepełniony worek, wynosimy go do większego kontenera na dworze, a potem znowu śmiecimy sobie w najlepsze wrzucając do kosza ukrytego dyskretnie pod zlewem butelki po wodzie, puste opakowania po żywności, a potem zamawiamy wywóz odpadów, bo po jakimś czasie bezrefleksyjne produkowanie odpadów jest niemożliwe, a że śmiecimy w tempie wręcz taśmowym, to wywóz śmieci jest jedynym, co może odetkać nadwyrężony system domowej produkcji odpadów i ich składowania w postawionych tu i ówdzie śmietnikach i śmietniczkach.

Ale czy da się mniej śmiecić? Czy możemy zaoszczędzić na wywozie odpadów? I jakie są możliwości ponownego wykorzystania odpadów? Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi – tak. Trzeba wiedzieć, że gdy zamawiamy wywóz śmieci, pośrednio przyczyniamy się do ich recyklingu, bo większość firm zajmujących się wywozem odpadów zajmuje się ich recyklingiem lub powierza to innym przedsiębiorstwom, które się tym zajmują, chodź w czasach pandemii koronawirusa pojawiają się głosy, by więcej odpadów składować na wysypiskach. Recykling większości odpadów jest możliwy dzięki coraz bardziej powszechnej segregacji śmieci, dzięki której nie wrzucamy już resztek jedzenia, opakowań, butelek, papieru lub szkła do jednego worka, dzięki czemu większość tego co wyrzucamy, nada się do wtórnego użycia.

Wywóz śmieci? Zobacz, jak wykorzystać je ponownie

Zero waste, czyli jak zminimalizować wywóz śmieci?

Jeśli już segregujemy śmieci, by ich późniejszy recykling był możliwy, możemy zadać sobie pytanie, czy da się śmiecić mniej albo w ogóle nie śmiecić. Na to pytanie możemy znaleźć odpowiedź w książce „Śmieciogród”. Dowiemy się z niej co to jest „metoda małych kroków”? Jak ją stosować? Autorka książki pokazuje jak drobne, z pozoru nic nieznaczące rzeczy jak używanie bidonu zamiast butelki czy materiałowych toreb, pozwalają na zmniejszenie ilości generowanych przez nas odpadów, a co za tym idzie mniejsze wydatki na wywóz śmieci. Ponadto dowiemy się, co to jest zero waste i czy naprawdę życie według tej filozofii jest takie trudne. Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak ograniczyć wywóz odpadów, to ta książka będzie idealna.

Wywóz śmieci można ograniczyć

Śmieciogród uczy, jak ograniczyć wywóz śmieci
Śmieciogród uczy, jak ograniczyć wywóz śmieci

Teksty są krótkie i napisane przystępnym językiem. Innym pozytywnym aspektem tej książki są ilustracje, dzięki którym łatwiej będzie zainteresować dzieci tematem recyklingu i ograniczania wywozu odpadów i nie będzie to dla nich nudny wykład tylko ciekawa podróż przez tekst i obraz, dzięki której dowiedzą się więcej o potrzebach i problemach gnębiących naszą planetę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *