Zielone miasto. Zieleń przy ulicach

Zielone miasto – jak projektować i pielęgnować zieleń przyuliczną?

Tytuł: Zielone miasto. Zieleń przy ulicach
Autor: Agnieszka Szulc
Wydawnictwo: Agencja Promocji Zieleni
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 258
Oprawa: miękka

Wizytówka miasta to nie tylko drogi i budynki, ale również w bardzo dużej mierze zieleń. Zaniedbane skwery i otoczenia pasów drogowych robią ponure wrażenie i są pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy nie tylko lokalnym mieszkańcom, ale i podróżującym. Jednak pielęgnacja zieleni miejskiej przy pasach drogowych nie jest prostą sprawą – tutaj również trzeba kierować się pewnymi zasadami. Jak sobie z tym poradzić? Tym zagadnieniom dedykowana jest książka Agnieszki Szulc „Zielone miasto. Zieleń przy ulicach”.

Zielone miasto. Zieleń przy ulicach – kompendium wiedzy o projektowaniu i pielęgnacji zieleni miejskiej

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że książka Pani Agnieszki Szulc to prawdziwe kompendium wiedzy o tym, jak powinna przebiegać pielęgnacja zieleni miejskiej. Właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ autorka od lat projektuje i nadzoruje zakładanie zieleni i jej pielęgnację przy trasach komunikacyjnych. Jest również naczelnikiem Wydziału Terenów Zieleni w Poznaniu. Wszystkie wiadomości i informacje zawarte w książce są więc poparte rzetelną wiedzą oraz długoletnim doświadczeniem.

Pielęgnacja zieleni miejskiej – dlaczego jest tak ważna?

Książka składa się z trzech części, a każda z nich zajmuje się problemem z nieco innej perspektywy.

  1. Pierwsza część poświęcona jest pierwszym fazom pracy nad zielenią miejską, czyli stworzeniu odpowiedniego projektu, a w jego następstwie również podjęcie się jego realizacji. Znajdą się tutaj najważniejsze informacje, praktyczne wskazówki, a także opisy klasycznych i nowoczesnych technologii oraz ich zastosowań w praktyce.
  2. Drugą część stanowią „Inspirujące przykłady”, czyli konkretne realizacje opatrzone wyczerpującymi informacjami, m.in. o tym, jakie zostały tam zastosowane rozwiązania, aby pielęgnacja zieleni przyulicznej była łatwa, a efekty w pełni zadowalające. Wszystko opatrzone jest także odpowiednimi fotografiami.
  3. W trzecim rozdziale natomiast znajduje się katalog roślin, które zostały również praktycznie podzielone na drzewa i krzewy iglaste, drzewa liściaste, krzewy liściaste, byliny oraz pnącza. Co istotne, pochodzą one z zasobów szkółek Związku Szkółkarzy Polskich.

Katalog roślin – jak wybierać i pielęgnować rośliny w mieście?

Książka z pewnością posłuży z bardzo dobrym skutkiem przede wszystkim tym, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem i pielęgnacją zieleni miejskiej, czyli urzędnikom miejskim o odpowiedniej specjalizacji, projektantom i wykonawcom zieleni w miastach, a także studentom.

Katalog roślin znajdujący się w książce, przyda się także tym, którzy całkiem samodzielnie tworzą swój przydomowy ogród w mieście.

Jak już wyżej zostało wspomniane, pielęgnacja zieleni w mieście wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, gdyż rośliny są znacznie bardziej narażone na różnorodne czynniki zewnętrzne, które mają bardzo duży wpływ na ich stopniowy rozwój. Istotne jest dokładne zaplanowanie, jakie rośliny posadzimy i jakie metody należy zastosować, aby zapewnić im właściwy wzrost.

Katalog roślin ułatwi pielęgnację zieleni w miejskim ogrodzie

Pielęgnacja zieleni miejskiej przy pasach drogowych
Rośliny dedykowane do uprawy w mieście

Katalog roślin to dokładnie opisane rośliny za pomocą jasnych i czytelnych piktogramów. Oprócz fotografii rośliny znajdziemy informacje o jej cechach morfologicznych i warunków siedliskowych oraz ich najbardziej korzystnym zastosowaniu w zieleni miejskiej.

Pielęgnacja zieleni przyulicznej z pomocą autorytetów w tej dziedzinie i poparta długoletnim doświadczeniem autorki książki na pewno będzie łatwiejsza i bardziej efektywna. Zieleń miejska, szczególnie ta skoncentrowana wokół pasów drogowych, stanie się prawdziwą i piękną wizytówką każdego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *