Tytuł: Segregacja odpadów. Materiały edukacyjne
Wydawnictwo: Harmonia
Ilość stron: 11
Rok wydania: 2018
Segregacja śmieci Warszawa – uczymy dzieci jak właściwie obchodzić się z odpadami
Wyrzucanie śmieci wygląda na prostą, niewymagającą myślenia czynność. Kiedyś tak było. Wystarczył jeden kosz pod zlewem, w którym lądowało dosłownie wszystko. Od resztek jedzenia po szkło i papier. Potem zapełniony worek wyjmowało się z kosza i wynosiła, a o resztę troszczyli się śmieciarze.
Problem jednak polegał na tym, że tak zmieszane śmieci nie nadawały się do recyklingu i lwia część tego, co wyrzuciliśmy trafiała, i niestety w niektórych przypadkach, nadal ląduje na wysypiskach. Teraz jednak jest to mniejszy odsetek dzięki segregacji śmieci, która pozwala na to, by materiały, które można przetworzyć trafiały do recyklingu, a nie na składowiska odpadów.
Nie możemy już jednak wrzucać wszystkiego do jednego kosza lub worka, gdyż każdy rodzaj śmieci musi zostać wrzucony do worka lub pojemnika oznaczonego odpowiednim kolorem. A że trochę tego jest, czasem może nam się coś pomylić i możemy zadawać sobie pytanie, jak poprawnie segregować odpady, żeby nie płacić więcej za wywóz śmieci w Warszawie, które nie są posegregowane.
Segregacja odpadów Warszawa, czyli coś dla najmłodszych
Wiadomo, że jeśli chcemy, by pożądane przez nas zachowania weszły u ludzi w nawyk, trzeba zacząć ich wszechstronną promocję. Jej częścią mogą być kampanie społeczne, odczyty, wykłady czy promowanie pozytywnych zachowań w Internecie.
Jeśli mówimy o segregacji odpadów, to gdy naszymi odbiorcami są dorośli, możemy odwołać się do normalnej u każdego z nas chęci jak największego zaoszczędzenia i powiedzieć, że za wywóz śmieci posegregowanych płacimy mniej, a za wywóz odpadów nieposegregowanych więcej.
Ale w przypadku tak ważnej sprawy, jak segregacja śmieci, powinniśmy się skupić na tym, by jak najwięcej dowiedziały się o niej dzieci. Wiedzę możemy przekazywać w różny sposób, czy to przez pogadanki w przedszkolu lub szkole albo przez takie jak ten materiały edukacyjne, które możemy wykorzystać jako element zabawy.
Plansze obrazkowe ułatwią dzieciom prawidłową segregację przed wywozem śmieci
„Segregacja odpadów. Materiały edukacyjne” to niewielka, składająca się z sześciu kart z opisami pojemników oraz z pięciu kart ze zdjęciami najczęściej wykorzystywanych w codzienności i wyrzucanych produktów książeczka, z której dowiemy się, do których pojemników wyrzucamy jakie śmieci oraz o tym, gdzie wyrzucać odpady niebezpieczne takie jak elektrośmieci.
Dzięki dołączonym do materiałów edukacyjnych rzepom i zamieszczonym na ostatniej karcie etykietom z podpisami pojemników na śmieci dziecko wraz z dorosłym może poprzez zabawę dowiedzieć się, jakie śmieci do jakiego pojemnika wyrzucać. Po wycięciu zdjęć najczęściej wykorzystywanych i wyrzucanych w codziennym życiu produktów dziecko może na planszy połączyć odpowiedni produkt z etykietą kontenera na śmieci, dzięki czemu łatwiej mu będzie przyswoić sobie zasady segregacji śmieci nie tylko w Warszawie.
Segregacja i wywóz śmieci – Zobacz film edukacyjny dla najmłodszych
Oczywiście najlepiej jest, gdy takie materiały są tylko pomocą i elementem zabawy, a sami rodzice dają dzieciom przykład, ale tego typu książki mogą być bardzo przydatne w przedszkolu, żeby w atrakcyjny sposób opowiedzieć dzieciom o segregacji śmieci.