Tytuł: Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią
Autor: Boguś Janiszewski, Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2021
Liczba stron: 160
Oprawa: twarda
Śmieci to problem, o którym codziennie przypomina nam wywóz odpadów, przepełnione kosze, zabrudzone rowy przydrożne czy lasy. Niestety, zapominamy o nich, gdy robimy zakupy i tym samym dokładamy kolejną cegiełkę do problemu, który już nas przerasta globalnie – nadmiar odpadów dotyczy całej Ziemi. „Śmieci. To, o czym dorośli Ci nie mówią” Bogusia Janiszewskiego to kolejna książka, która zajmuje się tą tematyką.
Gdzie są nasze śmieci, czyli nieustający wywóz odpadów
Książka o śmieciach Bogusia Janiszewskiego jest kolejną z serii, która porusza ważne tematy. Po ekonomii, polityce, mózgu czy kosmosie przyszła pora także na wywóz śmieci. Autor zwraca uwagę, że nie jest to problem, który dotyczy tylko nas, ponieważ dotyczy on przede wszystkim naszych dzieci – swoim lekceważącym i wygodnym podejściem do życia gotujemy im życie na wysypisku – niestety, choć temat śmieci wałkowany jest już dość długo, to jednak dzieje się niewiele, co konsekwentnie prowadziłoby do zmniejszenia ilości śmieci i zanieczyszczeń. Strach pomyśleć co będzie za dekadę czy dwie.
Śmieci a wywóz odpadów – obowiązkowa lektura dla każdego!

Samowolnie uczestniczymy w olbrzymim kołowrocie, który generuje coraz więcej śmieci i zanieczyszczeń. Co prawda być może nasza najbliższa okolica jest znacznie czystsza, ale codzienny wywóz odpadów dostarcza na wysypiska i spalarnie tony nowych śmieci, z czego może tylko koło 20% oddawane jest do recyklingu. Co dzieje się z resztą? Albo tworzą olbrzymie hałdy w profesjonalnych i kontrolowanych składowiskach, albo niszczone w spalarniach oddają atmosferze szkodliwe cząsteczki. A my w tym wszystkim wygodnie żyjemy.
Jak ograniczyć wywóz odpadów?
Poza tym, że książka przynosi bardzo wiele ważnych informacji i rzuca szersze spojrzenie na problem naszych śmieci, to przede wszystkim również porusza, skłania do myślenia i działania. Chodzi już nie tylko oto, aby nasze dzieci skrupulatnie dbały o czystość najbliższego otoczenia, ale również same uczyły się ekologicznych zachowań, aby nie przejęły po nas naszego wygodnictwa. Największy problem nie dotyczy już plastikowych czy szklanych butelek, a nawet zrywek, ponieważ je dość łatwo można na powrót wykorzystać do produkcji kolejnych opakowań – problem dotyczy takich „drobnostek” jak:
- jednorazowe opakowania dla kilku plasterków wędliny,
- małe saszetki na keczup czy musztardę,
- styropianowe tacki,
- tubki,
- sklejki papieru i plastiku,
- blistry po lekarstwach z plastiku i folii itp.
Są to opakowania, które najczęściej są połączeniem dwóch, a nawet kilku różnych tworzyw – to je codzienne zabiera wywóz odpadów na śmieciowe hałdy czy do spalarni. Kto z nas oddziela za każdym razem te cząstki kilku materiałów i je segreguje? Zapewne jednostki, ale nie o to przecież chodzi.
Wywóz odpadów a segregacja śmieci
Autor sugeruje, że sensownym rozwiązaniem jest zakaz produkcji tego rodzaju opakowań – tylko wtedy można skutecznie ograniczyć ich ilość, a tym samym wywóz odpadów. Z lekturą tej niedużej książeczki – to tylko 160 stron – powinien zapoznać się każdy rodzic, dziecko i nastolatek. Świetny sposób przekazu, niezwykły język i humor przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym czytelnikom.