Basia i remont

Basia i remont – ekologia i wywóz odpadów dla najmłodszych

Tytuł: Basia i remont
Autor: Zofia Stanecka
Ilustracje: Marianna Olejak
Wydawnictwo: HiperKids
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 24
Oprawa: twarda

Sweter w paski, słodkie żelki, nie zawsze dobrze założone skarpety i świat oczami dziecka, w którym niesamowita staje się nawet czynność ubierania – to oczywiście seria książek Zofii Staneckiej poświęconej bohaterce Basi i jej rodzinie. Tym razem Basia musi zmierzyć się z remontem – okazuje się, że to nie tylko dobra zabawa, ale również ekologia, wywóz odpadów, a nawet mała katastrofa, która oczywiście musi się dobrze skończyć.

Świat oczami Basi, czyli miejsce na zabawę, naukę, ekologię i wywóz odpadów

Seria Zofii Staneckiej towarzyszy kolejnym pokoleniom dzieci ukazując się od 2008 roku. Jej odbiorcami są zarówno przedszkolaki, jak i nieco starsze dzieci rozpoczynające edukację w początkowych klasach szkoły podstawowej. Szerokie grono fanów ma także wśród dorosłych, bo to oni w pierwszej kolejności sięgają po książkę, którą następnie przekażą swojemu dziecku.

Fragment książki Basia i remont – Posłuchaj!

Niesamowita bohaterka, rodzaj problemów i sposób podejścia do nich sprawiły, że popularność Basi nie zmniejsza się i powstają wciąż nowe części poświęcone kolejnym istotnym problemom, takim jak śmieci, ekologia czy wywóz odpadów po remoncie lub z budowy.

Na popularność serii o Basi wpłynęło bardzo wiele czynników. Przede wszystkim sama bohaterka i jej rodzina, której daleko od wzorcowej i pewnie dlatego idealnie wpisuje się w dzisiejsze czasy. To dzieci, które w swoisty sposób reagują na każdą nowość i rodzice, którzy biorą czynny udział w tym dziecięcym poznawaniu świata. Książka w wyjątkowy i przystępny sposób drąży więc najważniejsze problemy związane z wychowaniem i dorastaniem dziecka takie jak pierwszy dzień w przedszkolu, wycieczka, telefon, braciszek, śmieci, pieniądze, dziadkowie, a nawet wyprawa do zoo, sklepu, ekologia i oczywiście remont. Powstało już ponad 20 książek, a każda związana jest z inną tematyką.

Remont w domu, czyli wywóz odpadów u Basi

Już w dorosłym słowo „remont” może wywoływać dość skrajne emocje, ale jak zareagują na to dzieci? Jak w ogóle wytłumaczyć im, co to w ogóle jest remont? To właśnie zagadnienie porusza Zofia Stanecka w części pod tytułem „Basia i remont”. Zdecydowanie warto przyjrzeć się, jak to przebiega w rodzinie bohaterki, jak reagują na to dzieci i jak kończy się wielki remont mieszkania w tej rodzinie. Możemy liczyć na zabawną historię, która jednak niesie ze sobą ważne przesłanie i wnikliwie tłumaczy całe to zagadnienie, które dla małego dziecka może wydawać się zupełnie bezsensowne i niezrozumiałe. Warto więc sięgnąć po tę pozycję szczególnie wtedy, gdy czeka nas podobne wydarzenie w domu, w tym wywóz odpadów poremontowych – dzięki temu być może unikniemy, a na pewno zmniejszymy ilość pytań, jakie zadadzą nam nasze dzieci w trakcie remontu.

Remont i wywóz odpadów w ilustracjach Marianny Oklejak

Wywóz odpadów poremontowych

Remont u Basi, jak i cała seria Zofii Staneckiej, to książki napisane niezwykłym językiem, ale na szczególną uwagę zasługują również ilustracje Marianny Oklejak – to dzięki nim każde dziecko potrafi bezbłędnie rozpoznać Basię i jej Miśka Zdziśka wszędzie, nawet poza kartkami historyjek. Sama książka jest także wykonana z dobrej jakości papieru i w formacie, który na pewno przypadnie do gustu każdemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *