Wywóz odpadów plastikowych

Jak zerwać z plastikiem? Wywóz odpadów plastikowych na co dzień

Tytuł: Jak zerwać z plastikiem
Autor: Will McCallum
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 256
Oprawa: twarda

Ciężarówki odbierające nasze śmieci często przemykają wczesnym rankiem i nawet ich nie zauważamy. Tym samym wywóz odpadów dla wielu z nas nie ma wielkiego znaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak duże są to ilości śmieci, które w większości składają się z plastiku – syntetycznego produktu, który obecnie znajduje się, m.in. w wodzie, którą piejmy i w rybach, które zjadamy. Jak zerwać z plastikiem?

Moje tworzywa sztuczne, czyli wywóz odpadów plastikowych

Obecnie nasze odpady dzielą się na 5 podstawowych frakcji, które umieszczamy w oddzielnych pojemnikach. Jedna z nich obejmuje tworzywa sztuczne, w tym właśnie plastik. Jak doskonale widać po koszach – jest ich zazwyczaj najwięcej. Książka „Jak zerwać z plastikiem” autorstwa Willa McCalluma porusza ten globalny problem nie w subtelny i delikatny sposób – daje wiele przykładów z życia ludzi i przyrody, które mają wstrząsnąć i sprawić, że zrozumiemy, jak ważną sprawą jest ograniczenie ilości plastiku. Sama inicjatywa musi poruszyć każdego z nas, abyśmy chcieli zmienić swoje zachowanie i tym samym sprawić, że ograniczenie plastiku osiągnie z czasem charakter globalny jak obecnie problem plastikowych śmieci. Chcesz dowiedzieć się, w czym znajduje się ukryty plastik, jaki wpływ ma na zwierzęta i przyrodę? – Przeczytaj książkę Willa McCalluma – nie jest to historia do poduszki.

Plastik w szamponie i jedzeniu, czyli sam wywóz odpadów to już za mało

Autor w książce przedstawia wiele dowodów na to, że plastik to już nie tylko problem jednorazowych butelek plastikowych, zrywek, kubeczków i słomek – mikropolimerowe cząsteczki plastiku znajdują się w produktach, których na co dzień używamy i nawet nie przychodzi nam do głowy, że ich składnikiem jest plastik. Tym samym utwierdza nas to w przekonaniu, że walka z tym odpadem nie jest ani prosta, ani łatwa, ale bezapelacyjnie potrzebna.

Wszechobecny plastik – sam wywóz odpadów już nie wystarczy!

Cząsteczki plastiku znajdziemy już teraz w jedzeniu, kosmetykach, wodzie, ubraniach – właściwie wszędzie, a do tego na ulicach, w miejscach zielonych, na plażach, w morzach i rzekach natykamy się na plastikowe śmieci, z którymi nie może poradzić sobie nawet systematyczny wywóz odpadów.

Jednak autor przybliża również inną stronę plastiku – podaje dowody na to, że jest on także potrzebnym i wartościowym materiałem, bez którego trudno się obejść w bardzo wielu sytuacjach. Tym bardziej smutne jest to, jak wielka niegospodarność i brak umiaru nas samych doprowadziła do tak globalnego problemu. Nie wpadajmy więc w obsesję, lecz dokonajmy wnikliwego audytu swojego otoczenia i wyeliminujmy z niego jak największą ilość plastiku – autor książki „Jak zerwać z plastikiem” daje konkretne rady, które każdy z nas może zastosować również do siebie.

Co zrobić, aby ograniczyć wywóz odpadów?

Po druzgocących i niezbitych dowodach na to, że nie radzimy sobie z ekspansją plastiku, Will McCallum daje konkretne i łatwe do zastosowania rady, jak ograniczyć ilość tego tworzywa w swoim otoczeniu. Co możemy zrobić? Okazuje się, że pod ręką mamy wiele innych alternatyw, które wydajnie i skutecznie zastąpią plastikowe opakowania, do których przyzwyczaili nas producenci.

Ekologiczne opakowania ograniczają wywóz odpadów z plastiku

Sposoby na wywóz odpadów

Są to rady, które z powodzeniem mogą zastosować nawet osoby, którym do tej pory wydawało się to zupełnie niemożliwe, a także te, którym wydaje się, że ich już z pewnością nie dotyczy problem plastiku. Autor wskazuje również sposoby na to, aby idea ograniczenia plastiku zataczała coraz większe koło i obejmowała coraz większą ilość ludzi. Zdecydowanie warto przeczytać i spojrzeć na wywóz odpadów plastikowych trzeźwym i rozsądnym okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *