Tytuł: Książka o śmieciach
Autor: Łubieński Stanisław
Wydawnictwo: Agora
Data premiery: 2020-06-03
Liczba stron: 288
Śmieci są z nami odkąd istniejemy. Nie ważne, czy byliśmy pierwotnymi ludźmi, którzy zostawiali odpadki w postaci kości upolowanych zwierząt, czy też jesteśmy ludźmi współczesnymi, którzy produkując rzeczy potrzebne w życiu, również śmiecą. Odpady pozostawialiśmy po sobie zawsze, tylko że w XI wieku generowanie śmieci dzieje się w tempie wręcz fabrycznym. Paradoksem jednak jest to, że dopiero, gdy planeta Ziemia staje się powoli jednym wielkim wysypiskiem, ludzie zaczynają rozumieć, że tak dalej być nie może, chyba że marzymy, by obudzić się kiedyś na jałowej pustyni.
Z lęku przed nieodwracalnymi zmianami szukamy możliwości zmiany stylu życia, żeby zatrzymać śmieciowy Armagedon. Ludzie zaczynają mieć coraz większą wiedzę na temat recyklingu, segregacji śmieci czy Zero Waste i nawet w czasie pandemii, gdy wydawało się, że może zapanować chaos, to segregacja śmieci i recycling nadal się utrzymały, pomimo kłopotów.
Ale może nam się wydać, niestety nie bez podstawnie, że walka z zaśmiecaniem środowiska jest słaba i często nieudana. Tłumaczymy to sobie na różne sposoby: a to, że ludzie są zbyt mało świadomi konsekwencji albo, że zmiana stylu życia pojedynczych ludzi nie wiele zmienia, bo z fabryk i innych zakładów produkcyjnych wywóz odpadów liczony jest w tonach. A czy możliwe jest, że przyzwyczailiśmy się do śmieci?
Wywóz odpadów nie tylko w Warszawie, czyli pułapka przyzwyczajenia
Taką tezę stawia Stanisław Łubieński w „Książce o śmieciach”. Jest to zbiór esejów, w których autor w oparciu o badania naukowe i rozmowy ze specjalistami zastanawia się nad tym, jak zmieniły się śmieci na przestrzeni wieków, jakie zagrożenie ze sobą niosą i co mówią o naszej cywilizacji, jaki krajobraz zastaliśmy i co po sobie zostawimy.
Segregacja, recykling, wywóz odpadów esejem pisane
Autor opisuje śmieci jako coś, co było z nami zawsze i wszędzie, więc przywykliśmy. Przestały robić na nas wrażenie koszmarne obrazy odpadków, które zalegają na azjatyckich plażach, a co dopiero mówić o polskich realiach, gdzie czymś normalnym są niedopałki papierosów na przystankach, a problem dzikich wysypisk jest trudny do rozwiązania.
Ta książka może pomóc nam w zastanowieniu się nad samymi sobą. Kim stał się współczesny człowiek, co mówią o nas tak duże ilości śmieci.
Czytając ten zbiór esejów i myśląc nad stanem naszej cywilizacji możemy zastanowić się, jak my możemy coś zmienić segregując śmieci, czyniąc wywóz odpadów łatwiejszym. A może warto zaoszczędzić nie kupując czegoś, co nie jest nam potrzebne, a co moglibyśmy zmarnować?