Eco deco - ograniczamy wywóz odpadów

Eco deco. Czas na recykling. Sposób na wywóz odpadów

Tytuł: Eco deco. Czas na recykling
Autor: Joanna Tołłoczko
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 88
Oprawa: miękka

Pojęcia takie jak „ekologiczny” czy „eko” nabrało w ostatnim czasie nowego znaczenia. Nie jest to już bowiem jedynie chwilowa moda, lecz coraz bardziej popularny styl życia. Zanieczyszczenie planety oraz wizja jej dalszej degradacji wymusza zmianę myślenia oraz codziennych nawyków. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na działanie zero waste, segregację śmieci oraz ograniczony wywóz odpadów powstają nowe publikacje, takie jak na przykład „Eco deco. Czas na recykling” autorstwa Joanny Tołłoczko. Książka wpisuje się doskonale w nurt upcyklingu i przedstawia inspirujące pomysły, pozwalające na redukcję ilości produkowanych w gospodarstwach domowych śmieci.      

Upcykling – czy można ograniczyć wywóz odpadów?

Upcykling to nowoczesne pojęcie określające wtórne przetwarzanie zbędnych lub zużytych przedmiotów, w wyniku czego:

1. Po pierwsze – ograniczamy wywóz odpadów produkowanych każdego dnia.
2. Po drugie – powstają unikatowe przedmioty o wartości artystycznej lub użytkowej przewyższającej wyroby pierwotne.
3. Po trzecie – upcykling pozwala zmniejszyć ilość substratów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Upcykling przyczynia się do zmniejszenia nadmiernej konsumpcji oraz jej negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne

Pojęcie upcyklingu zostało przedstawione przez Riemanna Verlaga w 1999 roku, a rozpropagowane przez Williama McDonougha oraz Michaela Braungarta w książce „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things” w 2002 roku. Co ciekawe, upcykling służy nie tylko ochronie zasobów planety, ale również jest on chętnie wykorzystywany na przykład w świecie mody, sztuki, w tym w jubilerstwie, biznesu. Godnymi uznania są choćby innowacyjne projekty wykorzystania zużytych plandek do produkcji toreb, palet do tworzenia mebli ogrodowych czy przetapiania metali szlachetnych. 

Wywóz odpadów plastikowych – co można zrobić z butelki PET?

Książka „Eco deco. Czas na recykling” autorstwa Joanny Tołłoczko, stanowi fantastyczne źródło inspiracji dla wszystkich osób, którym bliskie są zagadnienia proekologiczne oraz troska o dobro naszej planety, a co się z tym wiąże chcą mieć wpływ wywóz odpadów. Na ponad osiemdziesięciu stronach zaprezentowanych jest kilkadziesiąt ciekawych pomysłów na powtórne wykorzystanie materiałów powszechnie występujących w każdym domu, takich jak na przykład:

  • makulatura,
  • korek,
  • skrawki tkanin,
  • puste puszki po napojach.

Wykorzystując te pomysły można w dużej mierze nie tylko ograniczyć wywóz odpadów z gospodarstwa domowego, ale również stworzyć oryginalne, estetyczne i bardzo funkcjonale przedmioty. Mogą to być na przykład ramki na zdjęcia lub obrazki, stojaki na biżuterię czy wazony. Przedmioty te, z powodzeniem nadają się do użytkowania przez ich twórców lub mogą stanowić unikalne prezenty dla osób trzecich.

Niepotrzebne rzeczy – jak je wykorzystać i ograniczyć wywóz odpadów?

Upcykling sposób na wywóz odpadów
Upcykling sposób na wywóz odpadów

Książka jest polecana zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z rękodziełem, jak i tych, które zajmują się nim już od pewnego czasu. Co ważne, poszczególne projekty prezentowane są w sposób niezwykle przyjazny dla odbiorcy, ponieważ w poradniku przedstawione są nie tylko kolejne kroki ich realizacji, ale również zdjęcia prezentujące finalne aranżacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *