Wywóz nieczystości - wszystko o odpadach

Wywóz nieczystości, oszczędność energii? „Sprężynek na tropie tajemnic” bawi, uczy, rozwija

Autor: Agnieszka Frączek
IlustratorJola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: BIS
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 96

A któż to taki ten Sprężynek? Stworzył go mały Antek. Kiedy chorował na ospę, czas jakby się zatrzymał. Nie pomogło liczenie fioletowych piegów. Nuda dopadła chłopca, ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. I tak powstał bajkowy stwór ze starej sprężyny zepsutego zegara. Do tego głowa z solniczki, ręce z widelczyków, a krawat z metki ubrania. Recyklingowy ludzik został z przedszkolakiem na stałe. Zaczęła się ich wspólna przygoda wraz z mamą, tatą, siostrą Zosią i ukochanym psem.

Cała rodzina jest proekologiczna. Wszyscy dbają o segregację śmieci, wywóz nieczystości, unikają detergentów, oszczędzają wodę i prąd. Sprężynek dzielnie się temu przygląda i chętnie poznaje świat przyjazny środowisku. Szybko uczy się postępować zgonie z ekologicznymi zasadami.

Wywóz nieczystości - Sprężynek poznaje świat odpadów
Bohater książki „Sprężynek na tropie tajemnic”

Kiedy woda kapie z kranu, o wywóz nieczystości nie rób rabanu

Jakże często zapominamy zgasić światło lub zakręcić wodę podczas mycia zębów. Nadzieja w edukacji młodego pokolenia! Jeśli od najmłodszych lat wpoimy dzieciom odpowiednie zachowanie, mogą być naprawdę eko.

Temu właśnie służy książka „Sprężynek na tropie tajemnic.” Agnieszka Frączek w oryginalny i praktyczny sposób pokazuje, jak na co dzień wyrabiać ekologiczne nawyki. Krótkie, zabawne historyjki przeplatane dowcipnymi, wpadającymi w ucho wierszykami nawiązują do poruszanych problemów.

A te imponują szerokim ujęciem tematu. Sprężynek nauczy się segregacji śmieci, rozsądnego korzystania z samochodu czy używania wielorazowych opakowań w trakcie zakupów. Zrozumie zależności pomiędzy kapiącym kranem a częstym wywozem nieczystości. Dowie się, gdzie trafiają ścieki. Pozna najprostsze, codzienne czynności, które korzystnie wpływają na jakość środowiska.

Gdy do parku jedziesz z psem, nieczystości wywieź też

Sprężynek pojedzie także do lasu. Nauczy się, jak szanować rośliny i zwierzęta. Na polowanie zabierze aparat fotograficzny. Otrzyma także instrukcję sprzątania po psie. Zapamięta, aby wywieźć nieczystości, które zostawia pupil.

Te oczywiste porady nabierają rumieńców dzięki szybkiej narracji i znakomitym rymowankom autorki. Żarty językowe i rytm powodują, że książka jest atrakcyjna nie tylko dla maluchów, ale także nieco starszych dzieci.

Siedzę w kawiarence sama,
sączę kawkę z pianką (pycha!),
czytam prasę… Słowem: dama.
Wtem z mej torby: pi pip! Słychać.

Kelner zerka nieprzychylnie,
a ja czytam SMS:
Wracaj. Muszę siusiu. Pilnie!
Podpisano: Reks, Twój pies.

Dom bez chemii, jesteś pewny! Płyn do naczyń zrób tajemny

 „Sprężynek na tropie tajemnic” nie tylko bawi, ale też uczy. Na końcu książki znajduje się słowniczek podstawowych pojęć ekologicznych, który uporządkuje i utrwali zdobytą wiedzę.

Co jeszcze znajdziesz w książce?

Lekturę można wykorzystać na wiele sposobów, np. do organizacji zajęć plastycznych. Ludzik z odpadków zainspiruje zapewne niejedno dziecko, podobnie jak oryginalne ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej. Obrazki z wykorzystaniem ścinków gazet i tkanin znakomicie wpisują się bowiem w ideę uprecyklingu. Dzieci uwielbiają przecież robić coś z niczego.

A co powiesz na płyn do naczyń własnej roboty? Już same nazwy przywołują uśmiech na twarzy i sprawiają, że chce się używać ekologicznych środków czystości. Wystarczy sięgnąć po gotowe przepisy z książki. Niech octomyj i cytroplyn zagoszczą w Twojej kuchni. Sprawdź, jak poradzą sobie z domowym brudem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *