Śmieci i wywóz odpadów palący problem świata

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie. Gerda Raidt, czyli wywóz odpadów w praktyce

Autor: Gerda Raidt
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo: Babaryba
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 96
Oprawa: twarda

Toniemy w śmieciach, a wywóz odpadów do recyklingu jest wciąż niewystarczający. Do tego nieczystości zalegają w lasach, oceanach, a nawet kosmosie! O przyczynach takiego stanu rzeczy przeczytasz w książce „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie.” Wprawdzie pozycja dedykowana jest dzieciom powyżej szóstego roku życia, jednak i dorosłych skłania do dyskusji nad skutkami nadmiernej konsumpcji. Jednocześnie odpowiada na pytanie, jak ograniczyć ilość produkowanych śmieci, tak by zapobiec ekologicznej katastrofie.

Śmieci – nagrodzona książka o segregacji, wywozie odpadów i recyklingu

Wydawnictwo Babaryba słynie z proekologicznych tytułów. Do tej kategorii można śmiało zaliczyć książkę „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie.” Autorka przystępnym językiem popularyzuje wiedzę na temat gospodarowania odpadami, dlatego też nie dziwi przyznanie głównej nagrody w konkursie ‘Mądra Książka Roku 2019” w kategorii książki dla dzieci.

Śmieci i ich wywóz to palący problem świata!

Podczas gali konkursu ‘Mądra Książka Roku 2019”organizowanej pod patronatem Uniwersytetu Jagiellońskiego Gerda Raidt podkreśliła wagę edukacji najmłodszych:

W mojej książce starałam się opisać i narysować wszystkie kwestie dotyczące śmieci. Wiedza o zagrożeniu środowiska jest bardzo smutna, a wręcz czasem wstrząsająca. Jak o tym opowiedzieć dzieciom? Ja chciałam to zrobić w sposób pozytywny, pokazać, że każdy z nas, nawet dzieci mogą przyczynić się do zmiany. Nawet drobne działania mogą zrobić różnicę dla środowiska kiedy tylko zrozumiemy problem i podejmiemy jakieś kroki. Cieszę się, że moja książka jest przetłumaczona na inne języki, dzięki czemu wiadomości ode mnie powoli się rozchodzą. Obecnie pracuję nad kolejną książką o kwestiach środowiskowych więc otrzymana nagroda zachęca mnie do tego aby kontynuować moją pracę.

Książka została także przyjęta entuzjastycznie przez dorosłych ze względu na kompleksowe ujęcie tematu. Stanowi swoiste kompendium wiedzy i praktyki. O czym pisze Gerda Raidt? Dokładnie tłumaczy na czym polega utylizacja, recykling i składowanie. Uczy, jak rozpoznać różne rodzaje śmieci i jak je segregować. Sięga także do przyczyn nadmiernego wytwarzania nieczystości. Wskazuje, co możemy zrobić, by ograniczyć wywóz odpadów i zadbać o naszą planetę.

O wywozie odpadów i utylizacji przeczytasz z wypiekami na twarzy

Wbrew pozorom książka nie jest nudna. Zawiera krótkie i wartościowe teksty opatrzone pięknymi ilustracjami. To sprawia, że publikacja działa na wyobraźnię i zachęca do świadomej obserwacji. Czytelnik nagle zdaje sobie sprawę, jak wielkie ilości śmieci wytwarza. Wszak nie biorą się one znikąd i nie giną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W głowie kołacze pytanie, co ja mogę z tym zrobić?

Gerda Raidt prowokuje do refleksji nad tym, z czego korzystamy, a co rzeczywiście jest nam potrzebne. Okazuje się bowiem, że śmieci produkujemy już na etapie planowania. To od naszych wyborów zależy, jaki zostawimy po sobie ślad węglowy czy wodny.

Smaku dodają ciekawostki z przeróżnych zakątków świata. Czy wiesz, jak powstają wyspy śmieci? Zdumiewające, ale w niektórych krajach nie ma czegoś takiego, jak systemowy wywóz odpadów. Tam większość porzuconych śmieci spływa rzekami do mórz i oceanów.

Są kraje, w których nie wywozi się śmieci do utylizacji i recyklingu

Ilustracja z książki Śmieci najbardziej uciążliwy problem na świecie
Ilustracja z książki: „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”

Ograniczyć wywóz odpadów – Zero Waste w praktyce

Lektura zachęca do wprowadzenia zmian w naszym codziennym życiu i porzucenia nadmiernej konsumpcji. Chodzi o to, aby ograniczyć wywóz odpadów na składowiska, do spalarni czy recyklingu. Trudno oprzeć się użytej przez autorkę argumentacji. Jest ona wyjątkowo przekonująca i pobudza czytelników do uważniejszego korzystania z otaczających nas przedmiotów.

Waga problemu skłania do zgłębienia wiedzy o Zero Waste, zachęca do działania według promowanej reguły 5R:

  1. Zasada Refuse — Odmawiaj
  2. Zasada Reduce — Ograniczaj
  3. Zasada Reuse — Wykorzystaj ponownie
  4. Zasada Recycle – Odzyskuj
  5. Zasada Rot – Kompostuj

Warto sięgnąć po książkę wraz ze swoimi dziećmi. W myśl przysłowia: „ Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *