Tytuł: Kształtowanie terenów zieleni z elementami ekologii
Autor: Zbigniew Haber, Piotr Urbański
Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 260
Przyroda miast i wsi rządzi się własnymi prawami, przy czym projektowanie zieleni miejskiej jest znacznie bardziej skomplikowane, ponieważ musi brać pod uwagę więcej różnorodnych czynników. To jasne, że trzeba do tego posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Ponadto warto także korzystać z rzetelnych i fachowym publikacji, które pojawiają się na rynku wydawniczym. Jedną z nich jest „Kształtowanie terenów zieleni z elementami ekologii” Zbigniewa Habera.
Projektowanie zieleni miejskiej od podstaw
Tereny zielone w miastach i w ich najbliższych okolicach wymagają działania kompleksowego. Obejmuje takie planowanie i projektowanie przestrzenne, którego efektem będzie teren zieleni spełniający funkcje estetyczne, zdrowotne, użytkowe, a nawet społeczno-wychowawcze.
Projektowanie zieleni miejskiej – funkcje i znaczenie
Z książką Zbigniewa Habera zrobimy to krok po kroku, a przy tym zapoznamy się z historią ogrodów ozdobnych od zarania dziejów do współczesności. Możemy zacząć projektowanie zieleni miejskiej według kolejności podanej przez autora, która układa się w kilka części, liczne oraz przejrzyste rozdziały i wygląda następująco:
1. Pierwsza część poświęcona jest współczesnym terenom zieleni, które są elementem otaczającego nas środowiska. Kolejne rozdziały poruszają następującą tematykę:
- Klasyfikacja terenów zieleni.
- Funkcje terenów zieleni w środowisku.
- Zasady projektowania terenów zieleni.
- Walory dekoracyjne i plastyczne roślinności terenów zieleni.
- Układy terenów zieleni w miastach.
- Zasady odsadzania terenów zieleni.
- Trawniki i rośliny okrywowe.
- Trawy rabatowe dla terenów zieleni.
- Żywopłoty.
- Nawadnianie w terenach zieleni.
2. Druga część traktuje o elementach małej architektury ogrodowej, które są nieodłączne dla zielonych terenów miejskich. Z książki dowiemy się między innymi o tym, jak zaplanować i zaprojektować:
- drogi, mosty, schody i skarpy,
- murki, pergole, trejaże,
- zbiorniki wodne i fontanny,
- place zabaw,
- ławeczki parkowe,
- ogrodzenia.
3. Trzecia część to swego rodzaju niespodzianka, ponieważ porusza ona zagadnienia ekologii i jej ważnej roli w urządzaniu terenów zielonych. Z sugestią autora projektowanie zieleni miejskiej powinno również obejmować takie tematy jak: stan środowiska a przyrost ludności czy źródła zanieczyszczeń i dewastacji środowiska oraz krajobrazów. Oczywiście w pozycji znajdziemy także istotne informacje o najpilniejszych zadaniach w dziedzinie ekologii terenów zieleni.
Projektowanie zieleni – sposób na poprawę jakości życia w mieście
Projektowanie zieleni miejskiej z solidnym i treściwym poradnikiem
Książka Zbigniewa Habera to poradnik, który zawiera wiele cennych informacji z wszystkich zakresów, jakie wchodzą w proces projektowania i tworzenia terenów zieleni. Ma on poręczną formę i zawiera 260 stron, w których rzetelnie i przejrzyście skumulowana jest obfita pod względem merytorycznym treść. Ponadto na końcu książki podana jest również literatura źródłowa i uzupełniająca. Czytelny rozkład i liczne rozdziały zdecydowanie ułatwiają odnalezienie treści, których poszukujemy. Projektowanie zieleni miejskiej z tym poradnikiem będzie na pewno łatwiejsze.