Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury

Projektowanie ogrodów permakulturowych na niewielkich powierzchniach – Ogród Gai

Tytuł: Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury
Autor: Hemenway Toby
Wydawnictwo: Permakultura
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 314

Projektowanie ogrodów ekologicznych to niezwykle ciekawy i zajmujący temat pod warunkiem, że zostanie przedstawiony w odpowiedni sposób. Wiele inspirujących treści można znaleźć w jednej z najpopularniejszych książek na świecie ”Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury”. To swoiste must-have entuzjastów życia w zgodzie z naturą.

Ogród Gai – projektowanie ogrodów ekologicznych od podstaw

Toby Hemenway napisał książkę ”Ogród Gai. Podręcznik przydomowej permakultury” nie tylko w bardzo ciekawy sposób, zawierający wiele przydanych do zastosowania w praktyce wskazówek. Ta pozycja została napisana przystępnym językiem, przez co treści w niej zawarte będą cenne nie tylko dla profesjonalistów ale i amatorów, dopiero co stawiających pierwsze kroki w ogrodnictwie. W książce każdy znajdzie nie tylko porady, ale i inspiracje, które pozwolą na projektowanie ogrodów tyleż wyjątkowych, co efektywnych w uprawie.

Głównym przesłaniem podręcznika, o czym warto pamiętać zanim po niego sięgniemy, jest praca z naturą, a nie przeciw niej. Jak przekonuje autor, uprawa ogrodu permakulturowego przynosi obfite i wartościowe owoce. Permakultura umożliwia także projektowanie ogrodów dużo bardziej odpornych i trwałych, a przy tym wymagających mniej pracy w dłuższej perspektywie czasu.

Projektowanie i zakładanie ogrodów – czego dowiesz się o permakulturze?

Podręcznik zawiera trzy części.

  1. Pierwsza jest przedstawieniem idei ogrodu jako ekosystemu. Autor porusza takie zagadnienia jak: wprowadzenie do ogrodu ekologicznego, ekologię ogrodnika, projektowanie ogrodu ekologicznego. Jest to podsumowanie i bardzo ważny wstęp do dalszej części.
  2. Druga zawiera opis elementów ogrodu ekologicznego takich jak, wprowadzenie życia w glebę, przechwytywanie, przechowywanie i używanie wody, rośliny o wielu zastosowaniach, rola pszczół, ptaków i innych zwierząt w rozwijaniu bioróżnorodności.
  3. Trzecią część autor poświęcił na proces projektowania ogrodów i rozwijania wspólnoty ekosystemów. Tutaj znajduje się osobny rozdział dla osób mieszkających w mieście, które także chcą praktykować permakulturę.

Projektowanie ogrodów permakulturowych w mieście

Poradnik w dużej mierze poświęcony jest ogrodnictwu ekologicznemu, które wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane, jakby się wielu wydawało. Toby Hemenway udowadnia swoim czytelnikom, że projektowanie ogrodów tworzących współistnienie ekosystemów na niewielkiej powierzchni jest stosunkowo proste, a łączenie ze sobą poszczególnych roślin dostarcza nie tylko estetycznych wrażeń, ale stanowi również doskonałą zabawę, przynoszącą wiele przyjemności i satysfakcji. Treść publikacji jest bardzo praktyczna. Duży nacisk położono między innymi na:

  • sposoby podtrzymywania żyzności gleby,
  • informacje dotyczące budowy gleby,
  • sposoby przechwytywania i gospodarowania wodą,
  • tworzenie siedlisk dla pożytecznych owadów, ptaków i zwierząt.

Autor pokazuje również, w jak prosty i niebanalny sposób stworzyć leśny ogród sezonowych owoców, orzechów czy jagód.

Ogród Gai – pasja poparta wiedzą i doświadczeniem

Toby Hemenway dość innowacyjnie podszedł do pisania podręcznika ”Ogród Gai”. Jego wizjonerskie podejście bardzo szybko zagwarantowało mu dużą popularność. Książka została niezwykle ciepło przyjęta nie tylko w środowisku zajmującym się projektowaniem ogrodów, czego efektem jest kolejne wydanie, poprawione i pogłębione, w którym w przeciwieństwie do pierwowzoru, znalazło się zdecydowanie więcej informacji dotyczących permakulturowego podejścia do wiejskich i miejskich potrzeb.

Niebanalna wizja projektowania ogrodów przydomowych

Projektowanie ogrodów ekologicznych - porady i inspiracje
Projektowanie ogrodów ekologicznych – porady i inspiracje

Czytając tę pozycję można nie tylko wynieść z niej wiele przydatnych informacji, ale również zobaczyć, jak na kwestie związane z ogrodnictwem patrzy prawdziwy entuzjasta, który w słowo pisane wkłada mnóstwo pasji popartej wiedzą i doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *