Projektowanie ogrodów kserofitycznych

Projektowanie ogrodów odpornych na suszę. Rośliny kserofityczne w Polsce

Tytuł: Ogród odporny na suszę
Autor: Bennett Jennifer
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
Rok wydania: 2008
Liczba stron: 192
Oprawa: twarda

Brak wody w ogrodzie dostrzegalny jest niemal natychmiast – łodyżki, kwiaty i liście opadają, a wystarczy tylko zapewnić roślinom świeżą wodę, aby na powrót stały się okazałe. Projektowanie ogrodów koniecznie więc powinno również uwzględniać to, ile włożymy ich w pielęgnację czasu – jeśli zdarza nam się zapomnieć o podlewaniu, to być może lepszym rozwiązaniem będą rośliny kserofityczne. O tym, jak zaprojektować taki ogród kserofityczny, dowiemy się z książki „Ogród odporny na suszę” Bennett Jennifer.

Projektowanie ogrodów – jak wykorzystać kserofity w Polsce?

Kserofity to rośliny, które natura przystosowała w sposób anatomiczny i fizjologiczny do życia w trudnych warunkach takich jak pustynia, step, wydmy, piaski czy skały. Większość kserofitów rośnie więc właśnie tam, gdzie są nie tylko narażone na drastyczne braki w wodę i wilgoć, ale również tam, gdzie z powodu różnych czynników, np. niskiej temperatury czy zasolenia, nie mogą jej właściwie pobierać. Bywają one również narażone na działanie silnego słońca czy wiatru, a także niskich temperatur – jednak nawet tak trudne warunki nie uniemożliwiają im wzrostu i rozwoju.

Projektowanie ogrodów kserofitycznch – Poznaj 10 popularnych roślin!

Kserofity rosną i rozwijają się znacznie wolniej niż rośliny, które mają stały dostęp do wody, ale dzięki temu natura musiała je tak wyposażyć, aby radziły sobie z jej długotrwałym brakiem. Dlatego wśród nich możemy wyróżnić:

  • Sklerofity, które rozwinęły przede wszystkim silny system korzeniowy, zapewniający im przetrwanie w okresach suszy.
  • Sukulenty, które duże ilości wody gromadzą w swoich tkankach i następnie bardzo oszczędnie nią gospodarują.

Projektowanie ogrodów z powodzeniem może również uwzględniać taki rodzaj roślin, jakim są kserofity. Należy tylko znaleźć dla nich właściwe miejsce, a pielęgnacja ogrodów będzie również łatwiejsza. Przede wszystkim można wykorzystać do tego celu takie miejsca, które są zazwyczaj bardziej i dłużej nasłonecznione, np. od strony zachodniej i południowej. Często w ogrodach znajdą się także miejsca narażone na większą suszę, np. pod daszkami, okapami, gdzie krople deszczu dostają się w minimalnych ilościach. Świetnie nadają się do tego także żwirowe i skaliste podłoża czy wzgórza oraz patio, gdzie kserofity mogą rozwijać się w donicach.

Ogród odporny na suszę – poradnik o projektowaniu ogrodów

Pielęgnacja ogrodów kserofitycznych wydaje się więc znacznie prostsza, ponieważ już sama natura nauczyła rośliny radzić sobie z naprawdę ekstremalnymi warunkami i nawet jeśli zapomnimy je podlać, to zdecydowanie im to nie zaszkodzi. Kluczowy jest jednak wybór odpowiednich roślin i taką właśnie wiedzę zaczerpniemy z książki „Ogród odporny na suszę” Bennett Jennifer. Autorka w prosty i przejrzysty sposób przekazuje, jak od podstaw założyć ogród z roślinami kserofitycznymi.

Kserofity – Zaprojektuj ogród odporny na suszę!

Projektowanie ogrodów - kserofity

Projektowanie ogrodów z kserofitami obejmuje przede wszystkim takie zagadnienia jak właściwe miejsce oraz dobór odpowiednich roślin, co dla laika może być dość trudne. Dzięki wskazówkom Jennifer Bennett stworzymy piękny i odporny na ekstremalne warunki ogród. Z książki dowiemy się także, jak wygląda pielęgnacja ogrodów z kserofitami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *