Kolory w ogrodzie

Projektowanie ogrodów – jak wykorzystać kolory? Poradnik Wolfganga Borchardta

Tytuł: Kolory w ogrodzie
Autor: Wolfgang Borchardt
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 136
Oprawa: twarda

„Kolory w ogrodzie” to poradnik przede wszystkim dla posiadaczy ogrodów, ale nie tylko, ponieważ to także interesujące kompendium wiedzy na temat barw i ich oddziaływania na człowieka. Jest więc niezwykle przydatną pozycją dla tych, którzy projektowanie ogrodów uważają za prawdziwe wyzwanie i nie podchodzą do tego zadania sztampowo. Każdy ogród, który komponowany jest na wiedzy o kolorach i ich oddziaływaniu, jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego warto zagłębić się w tę lekturę!

Semantyka barw, czyli projektowanie ogrodów od podstaw

Na ogród można patrzeć jak na azyl zieleni, warzywniak czy miejsce relaksu, ale każdy ogród jest również grą kolorów, która ma wyjątkowy wpływ na nasze samopoczucie. W pierwszej części poradnika, która nosi tytuł „Kolorystyczna aranżacja kolorów”, autor wprowadza nas w świat kolorów, ich semantykę, odcienie i zrozumiale tłumaczy, jak ogród może na nas oddziaływać poprzez zastosowane w nim barwy. W zależności od kolorów, ich nasycenia oraz natężenia, ogrody mogą uspokajać, pobudzać wyobraźnię, a nawet na dłuższą metę nudzić – dlatego zanim zabierzemy się za projektowanie ogrodów warto dokładnie zaplanować nie tylko rodzaj roślin i ilość, ale również kolory.

Kolorowy ogród – jak go zaprojektować?

Z poradnika dowiemy się również, jak komponować rośliny pod względem kolorystycznym, aby żadna z nich w czasie kwitnienia nie zginęła w feerii barw, a współgrała z całością. Autor podaje konkretne wskazówki, które możemy zastosować w swoim ogrodzie. Istotne jest nie tylko samo towarzystwo kolorów obok siebie, ale również ich ilość oraz sposób sadzenia roślin, np. w pasy, wzory, mozaiki – tylko dzięki konkretnej wiedzy dowiemy się, jak tworzyć kompozycje, które we wszystkich wzbudzą zachwyt. Dowiemy się, jak stworzyć ogród, który dynamizuje przestrzeń, jakie zastosować techniki, aby przestrzeń wydała się głębsza czy jaśniejsza oraz wiele poznamy innych rozwiązań, które możemy zastosować w swoim ogrodzie.

Ilustracje i zdjęcia, czyli projektowanie ogrodów w praktyce

Każda wiedza przynosi tylko wtedy właściwe efekty, jeśli potrafimy również zastosować ją w praktyce. „Kolory w ogrodzie” Wolfganga Borchardta to nie tylko kompendium istotnych informacji, ale również gotowe przepisy, które zdecydowanie ułatwią nam zastosowanie ich w swoim ogrodzie. W książce znajdziemy wiele schematów, ilustracji i gotowych kompozycji, które zdecydowanie ułatwią nam projektowanie ogrodów. Wśród nich można wyróżnić choćby takie kompozycje jak:

  • szaro-biało-żółty ogród światła,
  • imitacja cienistego stawu leśnego,
  • wielobarwny żywopłot.

Wiele z nich zostało uzupełnionych w przydatne tabele, dzięki którym możemy szczegółowo zaplanować wszystkie prace od samych podstaw począwszy od zasad tworzenia samego ogródka, jego stałych ram, takich jak ścieżki, murki, głazy czy rzeźby, wybór odpowiednich roślin, ich ilość i wszystkie prace miesiąc po miesiącu – jest to zdecydowane ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia w tym zakresie. Niewątpliwą zaletą jest to, że wszystkie schematy i ilustracje, choć niezwykle wnikliwe i szczegółowe, są także czytelne i zrozumiałe.

Projektowanie ogrodów – przykładowa aranżacja barw

Projektowanie ogrodów - barwy
Projektowanie ogrodów – barwy

Nad wszystkim oczywiście dominuje zagadnienie kolorów, które odgrywa kluczową rolę nie tylko w tym, aby nasz ogród zachwycał, ale przede wszystkim oddziaływał na nas w pozytywny sposób i odzwierciedlał nasze potrzeby i oczekiwania, bo jak sam autor podkreśla, najważniejsza jest własna koncepcja – tylko dzięki temu stworzymy wymarzone miejsce dla siebie samych. Trudno więc rozpoczynać projektowanie ogrodów bez tego poradnika. To wyjątkowa pomoc zarówno dla amatorów, jak znawców tematu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *