Projektowanie ogrodów - historia

Projektowanie ogrodów – skąd czerpać inspiracje? Historia ogrodów Hobhouse Penelope

Tytuł: Historia ogrodów
Autor: Hobhouse Penelope
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 468
Oprawa: twarda

To, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz ogród, uzależnione jest od bardzo wielu czynników. Pomysł może rodzić się latami, a równie dobrze może to być impuls wywołany spacerem po innym, pięknym ogrodzie. Za każdym razem projektowanie ogrodów jest również składową wielu osobistych preferencji, upodobań, a nawet sentymentalnych wspomnień z dzieciństwa czy odbytych podróży. Tak inspirowali się twórcy najsłynniejszych ogrodów na świecie i tak pozostało do dziś. Źródłem inspiracji może być również książka „Historia ogrodów” Hobhouse Penelope.

Historyczne arcydzieła zieleni, czyli projektowanie ogrodów na przestrzeni wieków

Nie każdy odbywa wiele podróży w swoim życiu, a nawet jeśli jest wprost przeciwnie, to nigdy nie dotrzemy w każdy zakątek świata, gdzie można podziwiać ogrody z wielowiekową tradycją, które już przeszły do historii. Taką możliwość daje nam książka” Historia ogrodów”, która jest niezwykłym albumem przenoszącym nas w najróżniejsze miejsca na świecie, gdzie przez wieki powstawały przepiękne ogrody.

Projektowanie ogrodów – historyczne inspiracje

Projektowanie ogrodów - inspiracje historyczne

Album zaczyna swoją historię już od rajskiego ogrodu, który był stał się pierwowzorem dla ludzi, aby urządzić równie cudowne miejsce w swoim otoczeniu. Tak powstawały wiszące ogrody Babilonu czy niezwykłe chińskie ogrody, gdzie kluczową rolę oprócz roślin odgrywały również kamienie. Wraz z autorką przebędziemy więc drogę już od samego stworzenia świata, aż po czasy dzisiejsze.

Zahaczamy o wszystkie kluczowe dla rozwoju ogrodnictwa epoki, takie jak renesans, barok czy romantyzm, które odznaczały się zupełnie inną stylistyką, a której elementy obecne są do dziś w sztuce projektowania zielonych przestrzeni na całym świecie. Warto prześledzić z autorką, jak przebiegało projektowanie ogrodów na przestrzeni wieków, jak kształtowały się style, tym bardziej że opowieść napisana jest niezwykłym językiem. Wiedzę zdecydowanie wykorzystajmy przy okazji tworzenia własnego ogrodu.

Funkcje ogrodów, czyli projektowanie ogrodów i ich autorzy

Z autorką prześledzimy również, jak na przestrzeni wieków kształtowały się funkcje ogrodów. Co prawda zawsze były one zieloną oazą dającą wytchnienie i dostarczającą wrażeń estetycznych, ale często także spełniały inne funkcje i stawały się galerią rzeźb, niezwykłym muzeum, kolekcją roślin, czy nawet miejscem religijnym, magicznym lub przepełnionym wyjątkową symboliką.

Projektowanie ogrodów – style na przestrzeni wieków

Jednak wszystkie te ogrody nie powstałyby, gdyby nie ludzie. Dlatego w książce Hobhouse Penelope dużą wagę przykłada się do osób, które zapisały się w historii ogrodów w sposób szczególny. Są to zarówno projektanci, botanicy, jak i artyści, którzy dołożyli swoją cegiełkę dla tej pasjonującej dziedziny sztuki. Wśród niezwykłych twórców nie zabrakło również i wątku polskiego – autorka przytacza dzieło Izabeli Czartoryskiej z 1805 roku. Choć niektórzy mają wrażenie, że tych nazwisk jest zbyt dużo w pozycji, to jednak trudno mówić o historii ogrodów bez udziału człowieka. Jest to właściwie niemożliwe.

Niezwykłe zdjęcia, czyli projektowanie ogrodów i inspiracje fotograficzne

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet niezwykle interesujący tekst to czasem za mało, aby w naszej głowie zrodził się pomysł na ogród, dlatego album obfituje w dużą ilość pięknych zdjęć, które mogą stać się dla każdego szczególną inspiracją. Dużo łatwiej również wyobrazić sobie i naśladować konkretne style, jeśli możemy podeprzeć się fachowymi zdjęciami. Z taką pomocą projektowanie ogrodów staje się znacznie łatwiejsze, nawet dla osoby, która dopiero zaczyna zagłębiać się w tematykę roślin i ogrodnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *