Ogrodowe przebudzenie - pielęgnacja zieleni miejskiej

Pielęgnacja zieleni. „Ogrodowe przebudzenie” ratunkiem dla miast

Tytuł: Ogrodowe przebudzenie
Autor: Reynolds Mary
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2021-02-24
Liczba stron: 274

Patrząc na pędzący coraz szybciej rozwój technologiczny, na miasta, które rozszerzają się w szybkim tempie wypierając przyrodę coraz dalej i dalej, można odnieść wrażenie, że jesteśmy z naturą w stanie wojny, którą szkodzimy zarówno środowisku jak i sobie. Kiedy stare drzewa są ścinane po to, by zrobić miejsce na parking, jest to smutne, ale i szkodliwe. Tak samo, gdy budując blok nie myśli się o tym, by zazielenić teren wokół niego, bo a nuż da coś tam się jeszcze dobudować. Problem polega jednak na tym, że miasto bez zieleni na dłuższą metę jest mniej zdrowe dla mieszkańców, niż takie, w którym zadbano o to, by natura miała należne jej miejsce.

Kto dba o pielęgnację zieleni w mieście? Zobacz film!

Na szczęście tzw. betonoza odchodzi do lamusa, a urbaniści i architekci w projektach uwzględniają zakładanie ogrodów, parki, skwery, zieleńce. A wszystko po to by miasto nie było jedynie plątaniną ulic, którą biegną ludzie od punktu A do punktu B, ale żeby można było spokojnie posiedzieć pod drzewem, rozmyślać, odpocząć od zgiełku miejskiej dżungli.

Zakładanie ogrodu Warszawa – jak sprawić byśmy wrócili do harmonii z naturą?

My jako ludzkość zaczynamy coraz bardziej rozumieć potrzebę równowagi między nami, a przyrodą. Widzimy, że bez niej dojdzie prędzej czy później do katastrofy. Większe rozumienie potrzeby harmonii widać nie tylko w tym, jak podchodzi się do budowy miast i projektowania zieleni miejskiej. Zaczyna się o tym więcej pisać i przykładem tego jest książka „Ogrodowe przebudzenie” Mary Reynolds. Autorka kreśli wizję przyszłości, w której wrócimy do jedności z naturą, co przyczyni się do polepszenia się dobrostanu ziemi, jak i naszego. Ta książka jest zarówno poradnikiem traktującym o ogrodowym designie, jak i swego rodzaju duchowym przewodnikiem, który pomoże nam zrozumieć, czym jest i jak może wyglądać harmonia z naturą.

Pielęgnacja zieleni miejskiej – wizja jutra!

Znaczenie pielęgnacji zieleni w mieście
Znaczenie pielęgnacji zieleni w mieście

Ale jak osiągnąć zjednoczenie z naturą chociażby w małym stopniu? Wystarczy, że zaczniemy od siebie: zajmiemy się ogrodem, zadbamy o zieleń w miejscu pracy, będziemy zachęcać do tego innych, a jeśli zajmujemy się zakładaniem ogrodów Warszawa, to możemy podawać pomocną dłoń samorządom dzielnic, w których ma być bardziej zielono. A książki takie jak „Ogrodowe przebudzenie mogą stać się źródłem inspiracji, gdy rozpoczniemy projektowanie ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *