Tytuł: Ogrodowe przebudzenie
Autor: Reynolds Mary
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 2021-02-24
Liczba stron: 274
Patrząc na pędzący coraz szybciej rozwój technologiczny, na miasta, które rozszerzają się w szybkim tempie wypierając przyrodę coraz dalej i dalej, można odnieść wrażenie, że jesteśmy z naturą w stanie wojny, którą szkodzimy zarówno środowisku jak i sobie. Kiedy stare drzewa są ścinane po to, by zrobić miejsce na parking, jest to smutne, ale i szkodliwe. Tak samo, gdy budując blok nie myśli się o tym, by zazielenić teren wokół niego, bo a nuż da coś tam się jeszcze dobudować. Problem polega jednak na tym, że miasto bez zieleni na dłuższą metę jest mniej zdrowe dla mieszkańców, niż takie, w którym zadbano o to, by natura miała należne jej miejsce.
Kto dba o pielęgnację zieleni w mieście? Zobacz film!
Na szczęście tzw. betonoza odchodzi do lamusa, a urbaniści i architekci w projektach uwzględniają zakładanie ogrodów, parki, skwery, zieleńce. A wszystko po to by miasto nie było jedynie plątaniną ulic, którą biegną ludzie od punktu A do punktu B, ale żeby można było spokojnie posiedzieć pod drzewem, rozmyślać, odpocząć od zgiełku miejskiej dżungli.
Zakładanie ogrodu Warszawa – jak sprawić byśmy wrócili do harmonii z naturą?
My jako ludzkość zaczynamy coraz bardziej rozumieć potrzebę równowagi między nami, a przyrodą. Widzimy, że bez niej dojdzie prędzej czy później do katastrofy. Większe rozumienie potrzeby harmonii widać nie tylko w tym, jak podchodzi się do budowy miast i projektowania zieleni miejskiej. Zaczyna się o tym więcej pisać i przykładem tego jest książka „Ogrodowe przebudzenie” Mary Reynolds. Autorka kreśli wizję przyszłości, w której wrócimy do jedności z naturą, co przyczyni się do polepszenia się dobrostanu ziemi, jak i naszego. Ta książka jest zarówno poradnikiem traktującym o ogrodowym designie, jak i swego rodzaju duchowym przewodnikiem, który pomoże nam zrozumieć, czym jest i jak może wyglądać harmonia z naturą.
Pielęgnacja zieleni miejskiej – wizja jutra!
Ale jak osiągnąć zjednoczenie z naturą chociażby w małym stopniu? Wystarczy, że zaczniemy od siebie: zajmiemy się ogrodem, zadbamy o zieleń w miejscu pracy, będziemy zachęcać do tego innych, a jeśli zajmujemy się zakładaniem ogrodów Warszawa, to możemy podawać pomocną dłoń samorządom dzielnic, w których ma być bardziej zielono. A książki takie jak „Ogrodowe przebudzenie mogą stać się źródłem inspiracji, gdy rozpoczniemy projektowanie ogrodu.