Pielęgnacja ogrodu-piękny trawnik

Piękny trawnik – trudne wyzwanie. Pielęgnacja ogrodu od podstaw

Tytuł: Piękny trawnik
Autor: Maciej Mynett, Maria i Sławomir Prończukowie
Wydawnictwo: Multico
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 112
Oprawa: twarda

Pielęgnacja ogrodu to coś, co jest – nie bójmy się tego słowa – doświadczeniem niemal mistycznym. I właśnie dlatego warto ją traktować jak misję. Wiele uwagi wymaga troska o piękny trawnik. Łatwo wyrosną na nim chwasty, jeśli nie będziemy o niego regularnie dbać. Jak robić to dobrze? Najlepiej przygotować się sięgając po fachową literaturę.

Trawnik – trudne wyzwanie w pielęgnacji ogrodu

Trudno wyobrazić sobie ogród bez starannie pielęgnowanego trawnika. To on stanowi jego podstawę, na której z wolna rozwijają się kwiaty, krzewy, a nawet pojedyncze drzewka. Trawnik jest też wyjątkowo „plastycznym” miejscem, w którym osadzone są oczka wodne, elementy dekoracyjne ogrodu, a nawet żyją w nim małe zwierzęta. Niestety jest to też miejsce, które – ze względu na swoją formę – jest dość trudne w utrzymaniu. Walcowanie, usuwanie z trawnika różnych pozostałości (w tym filcu), a także jego napowietrzanie, to tylko niektóre czynności, których wymaga od nas pielęgnacja ogrodu. W zasadzie prace trzeba rozpocząć tuż po zimie, gdy ziemia zdążyła już obeschnąć.

Łatwa pielęgnacja ogrodu – co posadzić zamiast trawnika?

Pielęgnacja ogrodu – jak dbać o trawnik?

Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej na temat pielęgnacji trawnika, warto postawić na merytoryczną wiedzę. Jest nią z pewnością dzisiejsza literatura, w której nie mogło zabraknąć wielu ciekawych, pozycji tematycznych. Jedną z nich jest poradnik pt. „Piękny trawnik”, w którym to zostały ujęte kompleksowe zagadnienia dotyczące długofalowej pielęgnacji trawnika. Pozycja ta – napisana prostym i merytorycznym językiem, to bogate źródło wiedzy, z którego warto skorzystać. Można dowiedzieć się z niej wszystkiego na temat optymalnej gleby pod trawnik, doboru odpowiednich nasion, a także uwzględnienia warunków miejscowych i klimatycznych.

„Piękny trawnik” to książka, którą każdy pasjonat pielęgnacji ogrodu przeczyta jednym tchem. Jej autorzy, czyli Maciej Mynett oraz Maria i Sławomir Prończukowie, to prawdziwi specjaliści w swej dziedzinie. Wiedzą wszystko na temat mieszanek ogrodniczych, sposobu podlewania traw, a także zapobiegania ich groźnym chorobom. Jednym słowem – warto uczyć się od najlepszych!

Trawnik – trudne zadanie pielęgnacji ogrodu?

Pielęgnacja ogrodu - porady jak dbać o trawnik
Pielęgnacja ogrodu – porady jak dbać o trawnik

Piękny trawnik – porady specjalistów od pielęgnacji ogrodu

Z książki „Piękny trawnik” można dowiedzieć się o wiele więcej, niż na pozór mogłoby się wydawać. Wiedza w niej zawarta to bogate kompendium ważnych dla ogrodnika informacji. Co więcej, nie brak tu wielu istotnych kwestii technicznych, o których każdy pasjonat tematu wiedzieć powinien. Mowa tu między innymi o tym, jak:

  • uniknąć niepowodzeń związanych z pielęgnacją, ale i projektowaniem idealnego trawnika,
  • poznać objawy, które świadczą o wystąpieniu wielu różnych i niebezpiecznych dla traw chorób,
  • określić orientacyjne koszty inwestycji, a także zdefiniować wydatki o dość niespodziewanym charakterze,
  • nie przeceniać swoich możliwości w zakresie pielęgnacji ogrodu i trawnika,
  • dowiedzieć się, czy piękny trawnik utrzyma się w wybranym miejscu i na określonych glebach.

Podsumowując, „Piękny trawnik” pozwoli dowiedzieć się czegoś więcej na temat praktycznych aspektów związanych z zakładaniem i utrzymaniem trawnika. Choć książka koncentruje się zarówno na praktycznych, jak i teoretycznych aspektach, to zawarte w niej informacje łatwo przyswoić. To także świetny pomysł na prezent. Ucieszy każdego, dla kogo pielęgnacja ogrodu stanowi życiowe hobby i kto chce rozpocząć swoją przygodę ze zdrową i piękną darnią. Dodatkowo autorzy opracowali katalog traw, które z powodzeniem dają się uprawiać w polskich warunkach klimatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *