Betonoza niszczy polskie miasta

Pielęgnacja zieleni Warszawa. „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”

Tytuł: Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta
Autor: Jan Mencwel
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Seria: Nie-Fikcja
reportaż:  341 stron

Miasta – miejsca zamieszkania dużej części ludzi w naszym kraju. Mogłoby się więc wydawać, że skoro w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi wybiera miasto, to bierze się pod uwagę ich zdrowie, komfort psychiczny, ale nie zawsze tak jest. Wiadomo, że zgiełk miejskiego życia jest mniej odczuwalny, gdy idąc do pracy możemy przejść przez park i popatrzeć na rosnące drzewa i krzewy, albo gdy odpoczywając letnim popołudniem w kawiarnianym ogródku, możemy poczuć zapach postawionych w wazonach kwiatów lub wdychać zapach zielonych liści posadzonych tu miłych dla oka krzewów.

Niestety problem pojawia się wtedy, gdy trzeba wybrać, czy zbudować kolejny blok, czy zostawić rosnące w tym miejscu stare drzewa. I często jest tak, że w pojedynku natura kontra deweloper wygrywa ten ostatni. Dlaczego tak jest? Dużą rolę odgrywają pieniądze, ale również chęć zapewnienia jak największej liczbie ludzi dachu nad głową. Paradoksalnie nie jest to jednak takie dobre rozwiązanie, ponieważ jeśli zieleń będzie konsekwentnie zastępował beton, ludzie będą mieli gorszy komfort życia w mieście, które w lecie będzie się zachowywało jak wielki betonowy piec.

Betonoza – zmora pielęgnacji zieleni miejskiej

Ponadto jeśli później będziemy chcieli naprawić szkody w przyrodzie i posadzimy młode drzewa, to na efekty będzie trzeba długo czekać i tylko pielęgnacja zieleni wysokiej i pilnowanie, by znów nie chciano kolejnej części miasta „zabetonować”, może na jakiś czas odwrócić widmo miasta tylko z betonu, stali i szkła.

Jeśli jednak wysiłki, by utrzymać kruchą równowagę między nieustającym budowaniem, a zachowaniem zieleni w miastach pójdą na marne, to rozwijająca się choroba, zniszczy zarówno mieszkańców miast jak i je same.

Pielęgnacja zieleni Warszawa. Czy chorujemy na betonozę?

Diagnoza postawiona w książce Jana Mencwela mówi jasno. Tak, chorujemy na „betonozę” niszcząc nasze miasta, w których człowiek często nie ma gdzie wyjść na spacer, a starymi drzewami może już się długo nie nacieszyć, bo według urzędników są to samosiejki, które można wyciąć.

Brak zieleni miejskiej niszczy polskie miasta

Pielęgnacja zieleni - sposób na czyste miasta
Pielęgnacja zieleni – sposób na czyste miasta

„Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta” jest reportażem, którego autor docieka skąd biorą się takie niekorzystne dla nas przemiany i szuka recepty na to, jak uzdrowić miasta. Nie można przecież zwalczać jedynie skutków, trzeba również zwalczyć przyczynę. Jeśli już jakaś część miasta uległa „betonozie”, trzeba mieć pomysł, jak to naprawić i to w taki sposób, by nie trzeba było wybierać między zakładaniem zieleni a budową mieszkań dla ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *