Pielęgnacja ogrodu od wiosny do wiosny

Pielęgnacja ogrodu od wiosny do wiosny. Praktyczny poradnik

Tytuł: Od wiosny do wiosny. Rok w ogrodzie
Autor: Arkadiusz Iwaniuk
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 96

Planujemy założyć ogródek, ale od czego zacząć? Jak wygląda pielęgnacja ogrodu przez poszczególne pory roku, które czynności są konieczne, a z których możemy zrezygnować? Jeśli ktoś wcześniej nie zajmował się ogrodem, to warto podeprzeć się praktycznym poradnikiem, który wprowadzi w tajniki ogrodnicze i pozwoli sprawnie przebrnąć przez wszystkie pory roku. Ale to poradnik nie tylko dla początkujących.

Cztery pory roku – jak powinna wyglądać pielęgnacja ogrodu?

Już sam tytuł poradnika, czyli „Od wiosny do wiosny. Rok w ogrodzie” jasno przekazuje, że możemy używać go przez cały rok, a nawet przy jego pomocy po raz pierwszy zaplanować wszystkie prace ogrodowe, które musimy wykonać obligatoryjnie i fakultatywnie – jest to szczególnie przydatne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę nawet z niedużym, np. balkonowym lub tarasowym ogródkiem. Arkadiusz Iwaniuk, autor książki, opowiada o tym z punktu widzenia przyrodnika, ekologa i propagatora zdrowego stylu życia – pielęgnacja ogrodu jest więc poparta rzetelnymi, ale i unikalnymi wiadomościami z zakresu ogrodnictwa. 

Od wiosny do wiosny. Pielęgnacja ogrodu przez cały rok

Pielęgnacja ogrodu - sadzenie roślin

Planowanie prac w ogrodzie jest ważne z kilku powodów, ale najważniejszy z nich to odczucie satysfakcji ze swojej pracy, a pojawia się ona tylko wtedy, gdy ogród staje się piękny i efektowny. A taki cel osiągniemy, gdy wykonamy wszystkie niezbędne zabiegi w swoim ogródku począwszy od wiosny, a kończąc na Zimie. Czy na pewno o wszystkich wiemy? Sprawdźmy w książce Arkadiusza Iwaniuka – z tego praktycznego i niedużego poradnika mogą skorzystać nie tylko osoby, które dopiero zaczynają przygodę z sianiem i pieleniem, ale także te, które chcą usystematyzować już posiadaną wiedzę i przede wszystkim przekonać się, czy wszystko robią jak należy.

Poradnik jest nieduży – posiada 96 stron, a treść podzielona jest właśnie na cztery pory roku – łatwo więc się w nim odnaleźć i zaplanować swoje prace w ogrodzie. O czym powinniśmy pamiętać wiosną? Autor zaplanował na tę porę roku takie m.in. niezbędne czynności:

 • cięcie drzew i krzewów,
 • siew i sadzenie roślin,
 • pielęgnację trawnika.

Natomiast latem czekają nas same przyjemności i nastawiamy się na:

 • zbieranie plonów,
 • wykopywanie cebuli roślin, które zakończyły wegetację,
 • sadzenie drzew i krzewów.

Jesień to pora na:

 • zakładanie i pielęgnację trawników,
 • sadzenie drzew owocowych,
 • zabezpieczanie roślin przed zimą.

Jeśli ktoś myślał, że ogrodnik zimą nie robi nic, ten jest w błędzie – przed nami takie zadania jak:

 • nawożenie i wapnowanie gleby,
 • bielenie pni i konarów drzew owocowych,
 • zgarnianie nadmiaru śniegu z gałęzi.

Pielęgnacja ogrodu – poznaj zasady kalendarza księżycowego!

Jeśli więc komuś wydaje się, że zakładanie i pielęgnacja ogrodu to wciąż wiele trudnych i skomplikowanych zabiegów, to warto podeprzeć się tym zwięzłym poradnikiem, który usystematyzuje naszą wiedzę i uzupełni posiadane wiadomości w tym zakresie. Na jakie efekty możemy wtedy liczyć? Oczywiście na pełną satysfakcję z naszego własnoręcznie pielęgnowanego ogrodu przez wszystkie cztery pory roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *