opróżnianie szamba

Wodociągi i kanalizacja zewnętrzna. Opróżnianie szamba i inne sposoby na nieczystości

Opróżnianie szamba to obowiązek dla każdego, kogo dom nie jest podłączony do sieci kanalizacyjnej. Jak wygląda budowa wodociągu i kanalizacji zewnętrznej? Z czego się składa? Odpowiedź na te i inne pytania w niniejszej książce.

Autor: J. Guzik, A. Guzik

rok wydania: 2011

ilość stron: 241 oprawa: miękka

Opróżnianie szamba jest koniecznością dla tych, których domostwa nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. O kanalizacji i wodociągach nie myślimy zbyt często. Po prostu są i działają: woda płynie w kranach, a ścieki spływają gdzieś w dół. Na częstsze myślenie o tym, co zrobić ze ściekami i jak opróżnić szambo są skazani ci, którzy zamiast kanalizacji posiadają zbiornik na ścieki i co kilka tygodni zamawiają wywóz szamba.

Czasem jednak, nawet jeśli nie mamy szamba tylko kanalizację, a zamiast studni jesteśmy podłączeni do wodociągu miejskiego, zostajemy zmuszeni, by o tej kanalizacji, czy wodociągu pomyśleć. Dzieje się to wtedy, gdy w kranie brakuje wody, słychać jedynie ciszę, a od czasu do czasu skapnie do zlewu, umywalki, wanny lub prysznica jakaś zagubiona kropla albo gdy kanalizacja się zepsuje i jest problem z odprowadzaniem ścieków. Czemu tak się dzieje? Jak wodociągi i kanalizacja są zbudowane?

Kompendium wiedzy o opróżnianiu szamba, kanalizacji i nie tylko

Na kartach książki „Wodociągi i kanalizacja zewnętrzna” znajdziemy informacje z kilku różnych dziedzin, o których wiedza pomocna będzie zarówno budującym wodociągi i kanalizację zewnętrzną, personelowi obsługującemu te urządzenia oraz uczniom i studentom uczącym się w odpowiednich szkołach i na uczelniach. W tej książce przeczytamy o sieciach wodociągowych i ich systemach, pompach, rurach, a także o tym, jakie materiały są konieczne do zbudowania takiej sieci. Wiadomości dotyczące kanalizacji obejmują zarówno rodzaje tejże, jak i podstawowe materiały do budowy takiego systemu. Omówiono również charakterystykę ścieków, a także metody ich oczyszczania Jest to wiedza ciekawa zarówno dla tych, którzy od czasu do czasu muszą opróżnić szambo, jak i dla tych, którzy nie muszą zbytnio myśleć o nieczystościach płynnych spływających w nieznane miejskimi kanałami. Jeśli dowiemy się jakie są rodzaje ścieków, oraz metody ich oczyszczania będziemy wiedzieć jak w domowych warunkach zaoszczędzić na wywozie szamba.

opróżnianie szamba kanalizacja
Opróżnianie szamba to znacznie mniej skomplikowany proces niż odprowadzanie nieczystości siecią kanalizacyjną

Opróżnianie szamba, kanalizacja, oczyszczanie ścieków, czyli trochę wiedzy nigdy nie zaszkodzi

W książce zagadnienia opisane są w sposób szczegółowy. Jeśli czytamy o wodociągach możemy dowiedzieć się również o ujęciach wód podziemnych i powierzchniowych, czy o jakości wód wprowadzanych do sieci wodociągowej. Natomiast, gdy czytamy o kanalizacji możemy dowiedzieć się o technologiach układania rurociągów,  tworzywach, z jakich taką sieć można wykonać, a także o urządzeniach podczyszczających wodę deszczową. Ponad to szeroko omówiony jest temat nieczystości płynnych, które przepływają przez  ten system.

Szerokie omówienie zagadnień na pewno jest zaletą tej książki. Mamy tu za równo opisy urządzeń jak i tego co będzie przez nie przepływać. Poza rodzajami, materiałami do budowy mamy informacje jak uzdatniać wodę, czy w jaki sposób oczyszczać ścieki. Pozwala nam to zrozumieć funkcjonowanie tych systemów i sposoby ich działania. Zaczynamy rozumieć, że to jaką wodę mamy w kranach, czy gdzie są oczyszczane ścieki musi być dokładnie zaplanowane. Wszystko musi być właściwie oczyszczone przeznaczonymi do tego maszynami i zamontowanie każdej, nawet najcieńszej rurki nie może być dziełem przypadku. Dzięki tej książce możemy zrozumieć, że systemy wodociągowe i kanalizacyjne to złożone struktury, w których nic nie jest pozostawione przypadkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.