Autor: J. Guzik, A. Guzik
rok wydania: 2011
ilość stron: 241
oprawa: miękka
Nieco o naszym podejściu do infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej oraz kiedy musimy opróżnianie szamba jest konieczne.
O kanalizacji i wodociągach nie myślimy zbyt często. Po prostu są i działają: woda płynie w kranach, a ścieki spływają gdzieś w dół. Na częstsze myślenie o tym, co zrobić ze ściekami są, wszakże skazani ci, którzy zamiast kanalizacji posiadają zbiornik na ścieki i co kilka tygodni zajmują się opróżnianiem szamba. https://zamowmariana.pl/blog/kiedy-wywozic-szambo-nie-zgaduj-zaloz-elektryczny-czujnik/
Czasem jednak, nawet jeśli nie mamy szamba tylko kanalizację, a zamiast studni jesteśmy podłączeni do wodociągu miejskiego, zostajemy zmuszeni, by o tej kanalizacji, czy wodociągu pomyśleć. Dzieje się to wtedy, gdy w kranie brakuje wody, słychać jedynie ciszę, a od czasu do czasu skapnie do zlewu, umywalki, wanny lub prysznica jakaś zagubiona kropla albo gdy kanalizacja się zepsuje i jest problem z odprowadzaniem ścieków. Warto się zastanowić, dlaczego tak się dzieje? Jak wodociągi i kanalizacja są zbudowane?
Gdy opróżnianie szamba staje się zbędne. Kompendium wiedzy o kanalizacji i nie tylko
Na kartach książki „Wodociągi i kanalizacja zewnętrzna” znajdziemy informacje z kilku różnych dziedzin, o których wiedza pomocna będzie zarówno budującym wodociągi i kanalizację zewnętrzną, personelowi obsługującemu te urządzenia, oraz uczniom i studentom uczącym się w odpowiednich szkołach i na uczelniach. W tej książce przeczytamy o sieciach wodociągowych i ich systemach, pompach, rurach, a także, jakie materiały są konieczne do zbudowania takiej sieci. Wiadomości dotyczące kanalizacji obejmują zarówno jej rodzaje, jak i podstawowe materiały do budowy takiego systemu. Omówiono również charakterystykę ścieków, a także metody ich oczyszczania. Jest to wiedza ciekawa zarówno dla tych, których obowiązkiem jest od czasu do czasu opróżnianie szamba, jak i dla tych, którzy nie muszą zbytnio myśleć o nieczystościach płynnych spływających w nieznane miejskimi kanałami. Jeśli dowiemy się, jakie są rodzaje ścieków oraz metody ich oczyszczania, będziemy wiedzieć, jak w domowych warunkach zaoszczędzić na wywozie szamba.
Opróżnianie szamba, kanalizacja, oczyszczanie ścieków, czyli co zrobić z nieczystościami?
W książce zagadnienia opisane są w sposób szczegółowy. Jeśli czytamy o wodociągach, możemy dowiedzieć się również o ujęciach wód podziemnych i powierzchniowych czy o jakości wód wprowadzanych do sieci wodociągowej. Natomiast, gdy czytamy o kanalizacji możemy dowiedzieć się o technologiach układania rurociągów, tworzywach, z jakich taką sieć można wykonać, a także o urządzeniach podczyszczających wodę deszczową. Ponadto szeroko omówiony jest temat nieczystości płynnych, które przepływają przez ten system. Dzięki obecności kanalizacji opróżnianie szamba staje się niepotrzebne.
Szerokie omówienie zagadnień na pewno jest zaletą tej książki. Mamy tu zarówno opisy urządzeń, jak i tego, co będzie przez nie przepływać. Poza rodzajami, materiałami do budowy mamy informacje, jak uzdatniać wodę, czy w jaki sposób oczyszczać ścieki. Pozwala nam to zrozumieć funkcjonowanie tych systemów i sposoby ich działania. Zaczynamy rozumieć, że to, jaką wodę mamy w kranach, czy gdzie są oczyszczane ścieki musi być dokładnie zaplanowane. Wszystko musi być właściwie oczyszczone przeznaczonymi do tego maszynami i zamontowanie każdej, nawet najcieńszej rurki nie może być dziełem przypadku. Dzięki tej książce możemy zrozumieć, że systemy wodociągowe i kanalizacyjne to złożone i fascynujące struktury.
Zobacz także.