Wywóz odpadów - Co zrobić z tą górą śmieci

Co zrobić z tą górą śmieci i jak ograniczyć wywóz odpadów?

Tytuł: Co zrobić z tą górą śmieci
Autor: Ogonowska Małgorzata, Artur Rogoś
Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 32
Oprawa: twarda

Na temat śmieci zostało już naprawdę dużo powiedziane, ale wywóz odpadów i ich ilość wciąż pozostaje bez zmian, a nawet według statystyk śmieci i tak jest wciąż więcej i więcej. Próżno także szukać winnego tego stanu rzeczy, ponieważ śmieci produkujemy sami, przynosząc kolejne zakupy do domu. Nie pozostaje nic innego, jak wciąż uświadamiać kolejne młode pokolenia z nadzieją, że ostatecznie zmniejszy się ilość odpadów na świecie. W tym właśnie ma pomóc książka „Co zrobić z tą górą śmieci” Małgorzaty Ogonowskiej i Artura Rogosia.

Jak ograniczyć wywóz odpadów, czyli zmniejszyć konsumpcję?

Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to książka, która nie poświęca zbyt dużo uwagi śmieciowym problemom, ale skupia się przede wszystkim na ich rozwiązywaniu. Dlatego autorzy pod lupę biorą nasze codzienne zachowania, które przyczyniają się produkcji nadmiernej ilości odpadów. Są to na przykład zakupy, a także urodziny, które to zazwyczaj kończą się górą śmieci – i to właśnie świetny przykład, który ma duże powodzenie, aby przemówić do naszych dzieci. Warto już z kilkuletnim dzieckiem zaplanować urodzinowe zakupy, którym będzie przyświecać idea ograniczenia konsumpcji – książka na pewno nam w tym pomoże.

Praktyczne porady wpływające na wywóz odpadów. Poznaj je!

Wywóz odpadów - jak produkować mniej śmieci?

Autorzy w książce idą jednak znacznie dalej i podają jeszcze więcej sposobów na to, aby ograniczyć wywóz odpadów i ilość produkowanych przez nas samych śmieci. Na poszczególnych stronach znajdziemy gotowe recepty, m.in. na ograniczenie ilości nowych zabawek, nowych ubrań, czy przedmiotów codziennego użytku. Poznamy sposoby na skuteczny recykling, który możemy zacząć wdrażać wraz z dzieckiem w naszym gospodarstwie domowym – są to zarówno proste czynności, jak i zadania wymagające nieco kreatywności – na pewno zyska na tym również nasza relacja z dzieckiem. Ta idea zero waste ma naprawdę szansę powodzenia!

O tym jak rodzic i dziecko może ograniczyć wywóz odpadów

„Co zrobić z górą śmieci” to cienka książeczka kierowana dla dzieci od około 5 lat i oczywiście do ich rodziców. Tym samym autorzy dużą wagę przyłożyli do jej aspektów wizualnych. Intrygujące są zarówno same ilustracje, których autorem jest Maciek Blaźniak, jak i rozmieszczenie niedługich i przystępnych tekstów, danych i statystyk – jest to podane w taki sposób, aby przyciągnąć uwagę dziecka i zapisać się w jego pamięci. Sugestywne jest między innymi zmniejszanie się ilości śmieci na poszczególnych stronach, a także początek książeczki, czyli przyjęcie urodzinowe z tak dużą górą śmieci, że nie pozostaje nic innego, jak zamówić wywóz odpadów.

Recykling – prosty sposób na wywóz odpadów

Jeśli spojrzymy na problem śmieci nieco szerzej, to przekonamy się, że przyszłość planety zależy przede wszystkim od nas samych, czyli głównych konsumentów wszystkich dóbr dostępnych w sklepach – jeśli my się ograniczymy w tych kwestiach, to i zmniejszy się wywóz odpadów. Dlatego główne tematy poruszane w tej książce to:

  • ograniczenie konsumpcji,
  • recykling,
  • kreatywność i pomysłowość,
  • wybieganie w przyszłość.

Chodzi przecież o to, aby w dzieciach zaszczepić odpowiednie nawyki i umiejętności, które przyczynią się z czasem do zmniejszenia ilości odpadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *