Sekrety zwierząt i roślin - zieleń miejska i jej ciekawostki

Zwierzęta i zieleń miejska okiem dziecka. O sekretach miejskiej dżungli opowiada Nathanael Johnson

Tytuł: Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli
Autor: Nathanael Johnson
Wydawnictwo: Vivante
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 312

Lubimy czytać o przyrodzie, jeśli podane jest to w ciekawy sposób. Jaka w takim razie musi być zieleń miejska, abyśmy zagłębili się w jej tajniki? Czy historie o zapamiętujących ludzkie twarze wronach wystarczą, aby nieco innymi okiem popatrzeć na zieleń w mieście? Jedno jest pewne – wcale nie trzeba wyruszyć na wieś czy do dżungli, aby połknąć bakcyla i zacząć interesować się przyrodą!

Zieleń miejska – miejsce gdzie toczy się intensywne życie, o którym nie mamy pojęcia

Książka Nathanaela Johnsona „Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli” powstała z dziecięcej ciekawości – córka autora swoimi pytaniami skłoniła go do tego, aby dokładniej przyjrzeć się zieleni w mieście i potraktować ją jako miejsce intensywnego i niezwykle interesującego bytowania różnego rodzaju zwierząt oraz roślin. Ponadto stała się także okazją do sentymentalnego powrotu autora do czasów dzieciństwa, które to spędził w duchu hipisowskim, czyli właśnie w zgodzie z naturą.

Jakie historie skrywa zieleń miejska?

Wcale nie trzeba być dzieckiem, aby zieleń miejska nabrała innego wymiaru i stała się pełną niezwykłych tajemnic dżunglą – wystarczy spojrzeć na nią przez pryzmat ciekawego świata dziecka – taką możliwość mamy właśnie dzięki książce Nathanaela Johnsona – okazuje się, że świat zwierząt i roślin w mieście codziennie krzyżuje się z ludzkimi losami, a my wcale z tego nie zdajemy sobie sprawy. My – to znaczy dorośli – dzieci widzą to zupełnie inaczej – kto by tam z nas zaintrygował się wścibskim wronim spojrzeniem czy niepozorną rośliną, która może stać się elementem niezwykłej sałatki? Dlatego właśnie ta książkowa pozycja jest nieco inna – przypomina, że na otaczającą rzeczywistość warto spojrzeć oczami dziecka.

Zieleń miejska to prawdziwa dżungla – tak samo pasjonująca, jak programy przyrodnicze na popularnych kanałach – poznamy świat roślin i zwierząt obfitujący w niezwykłe historie – inaczej zaczniemy patrzeć na wrony, gołębie, owady i niepozorne listki – warto zmierzyć się z tym tematem właśnie w taki wyjątkowy sposób.

Wrony i ślimaki na pierwszym planie zieleni miejskiej

Wrona na pierwszym planie zieleni miejskiej

Zieleń miejska – barwny język, niezwykłe historie i fakty

Autor książki to całkowity laik, jeśli chodzi o świat fauny i flory – tym bardziej należy mu się uznanie za to szczególne ujęcie tematu, jakim jest zieleń miejska, a także barwny i przystępny język. Opowieści o wronach, gołębiach czy wiewiórkach to bardzo wciągające opowiastki i anegdoty, które są zdecydowanym atutem tej historii o miejskiej dżungli – dzięki nim książkę czyta się po prostu przyjemnie.

Skąd autor bierze wiedzę, skoro jest laikiem w temacie przyrody? No właśnie, jest to sprawa dość kontrowersyjna – fakty pochodzą z różnego rodzaju książek o przyrodzie, internetowych encyklopedii, a nawet programów przyrodniczych – nie jest to więc źródło fachowej wiedzy przeznaczonej dla naukowców, ale swoisty kolaż dla zwykłych czytelników, którzy lubią czytać książki wpływające na postrzeganie otaczającego świata. Wykorzystanie więc przez autora takich a nie innych źródeł wiedzy jest swego rodzaju atutem, ponieważ dzięki temu powstała interesująca, ale niosąca również ważne przesłanie książka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *