52 pomysły na zakładanie zieleni w mieście

Zakładanie zieleni – 52 pomysły dla miejskich ogrodników od Oftringa Barbela

Tytuł: 52 pomysły dla miejskich ogrodników
Autor: Oftring Barbel
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 128

Nic bardziej nie cieszy ludzkiego oka, jak kawałek zieleni wśród wszechobecnego betonu. Dlatego zakładanie zieleni w mieście to problem, który nurtuje zarówno znawców ogrodnictwa i projektantów zielonych przestrzeni w miastach, jak i zwykłych obywateli.  „52 pomysły dla miejskich ogrodów” Oftringa Barbela to świetna inspiracja do tego, jak efektowne zaadaptować przestrzeń do założenia miejskich ogrodów.

Zakładanie zieleni w mieście – w jakich miejscach

Okazuje się, że miasto to nie tylko zielone skwery i parki pielęgnowane głównie przez władze miejskie, ale także prywatne ogrody oraz balkony, trawniki wzdłuż dróg i chodników, okna, parapety, a nawet dachy – zakładanie zieleni w mieście może mieć bardzo różny wymiar i odbywać się nawet na niedużej przestrzeni, np. zwykłym parapecie. Tym samym przestrzeń miejska staje się bardziej zielona i przyjazna człowiekowi.

Zakładanie zieleni w mieście – jak urządzić ogród na balkonie? Zobacz!

Autor książki podaje konkretne przykłady, które zainspirują zarówno posiadaczy balkonów, niedużych ogródków, parapetów, a także tzw. zielonych partyzantów, którzy zakładanie zieleni miejskiej traktują jako swój społeczny i obywatelski obowiązek. Oto przykłady takich inspiracji:

  • bomby nasienne,
  • słoneczniki wzdłuż drogi do szkoły lub pracy,
  • rusztowania dla pnączy,
  • ziołowy stół,
  • ogródek na dachu,
  • hodowanie ziemniaków w worku,
  • drzewka owocowe w beczkach.

Zakładanie zieleni w mieście z recyklingiem

Na pewno po poradnik powinny sięgnąć także osoby, które swoje zakładanie zieleni w mieście chcą uczynić działaniem bardziej proekologicznym, w tym przede wszystkim sięgnąć po odpady, aby nadać im nowe życie. Znajdziemy tutaj konkretne przykłady, jak wykorzystać puszki, butelki, kartony po napojach, palety, słomę czy nawet stare buty, aby powstały z nich efektowne mniejsze i większe prywatne ogródki, które zachwycą także pod tym względem samej formy.

Pomysły na zakładanie zieleni w mieście –  stwórz oryginalne dekoracje!

Zakładanie zieleni na balkonie - miejskie dekoracje

Są to zarówno pomysły dla całkowitych amatorów, jak i bardziej zaawansowanych ogrodników. Oczywiście nie brakuje tutaj również praktycznych porad i wskazówek dotyczących takich kwestii jak kompostowniki czy zabezpieczenie roślin przed zimą.

Zakładanie zieleni miejskiej – 52 pomysły na każdy tydzień w roku

„52 pomysły dla miejskich ogrodników” to także propozycja dla osób ceniących zwięzłość i konkretność. Książka posiada 128 stron i aż 52 pomysły na zakładanie zieleni w mieście – dokładnie po jednym pomyśle na każdy tydzień w roku. Każda inspiracja zajmuje dwie strony i obejmuje ilustracje oraz piękne duże fotografie, a także zwięzłe i konkretne przepisy na stworzenie zielonych miejsc w swoim otoczeniu, często na zasadzie upcyklingu.

Zakładanie zieleni miejskiej z książką Oftringa Barbela to także porady jak uczynić swój ogródek przyjaznym dla zwierząt, np. znajdziemy w niej konkretne przepisy na domki dla owadów i jeżów, na sporządzenie dla nich poidełek i karmników czy nawet smakowitych keksów. Poznamy także kilka sposobów na zimowe dekoracje z roślin zebranych w ogródkach. Nawet jeśli niektóre przepisy mogą wydać się nieco skrótowe, to na pewno będą świetną inspiracją i impulsem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *