Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Agencja Promocji Zieleni sp. z o.o.
Rok wydania: 2016
Liczba stron : 492
Oprawa: miękka
Od książek poświęconej tematyce ogrodniczej wymaga się bardzo dużo. Choćby z tego powodu, że wiele ważnych informacji dostępnych jest na różnego rodzaju stronach internetowych, które teraz właściwie mamy cały czas pod ręką. Dlatego katalog roślin musi być z prawdziwego zdarzenia, żeby znalazł się na domowej półce pasjonatów pielęgnacji i zakładania ogrodów. Jak ma się do tego książka „Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny”?
Katalog roślin – narzędzie do projektowania i zakładania ogrodów
Kto często kupuje książki, ten przykłada uwagę nie tylko do jej zawartości, ale również takich praktycznych aspektów jak okładka czy jakość papieru. Pod tym względem katalog prezentuje się bardzo solidnie: gruba okładka z zaokrąglonymi rogami, dobrej jakości papier i poręczny format A4, a waga książki, z całym przekonaniem można powiedzieć, że jest adekwatna do ilości zgromadzonych w katalogu ważnych i przydatnych informacji.
„Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny” to portrety 2680 roślin, które dostępne są w polskiej ofercie szkółkarskiej, czyli są dostosowane do naszych warunków. Rośliny zostały pogrupowane w osobne rozdziały poświęcone drzewom i krzewom iglastym, drzewom i krzewom liściastym, roślinom tarasowym, wrzosowatym, pnączom, różom, bylinom, trawom i paprociom, roślinom sadowniczym oraz ozdobnym o jadalnych owocach.
Każdej roślinie poświęcony jest zwięzły, ale bogaty w najistotniejsze informacje opis wraz ze zdjęciem i rysunkiem schematycznym dojrzałego eksponatu oraz niezwykle istotne piktogramy, co znacząco ułatwi zakładanie ogrodów.
Zakładanie ogrodów z katalogiem roślin jest łatwe i przyjemne

Poza tym w książce znajdują się rozdziały poświęcone planowaniu, zakładaniu ogrodów, sadzeniu i pielęgnacji, zwalczaniu szkodników i chorób oraz przydatne zestawienia tabelaryczne, np. zestawienie roślin do zieleni miejskiej czy przyjaznych dla zwierząt.
Dzięki temu zakładanie ogrodów będzie znacznie prostsze nie tylko dla osób doświadczonych, czyli projektantów i zawodowych ogrodników, ale również początkujących, np. studentów. Katalog mogą efektywnie wykorzystać również osoby, które trudnią się sprzedażą roślin lub działkowcy pasjonaci.
Istotne informacje, które ułatwią zakładanie ogrodów i które znajdziemy w katalogu to także między innymi:
- wyraźne oznaczenia stanowiska dla danej rośliny,
- informacje o mrozoodporności,
- wymagania glebowe,
- wskazania pielęgnacyjne,
- sąsiedztwo innych roślin,
- sugerowana rozstawa oraz wiele innych.
Zakładanie ogrodów – jak szybko odnaleźć odpowiednie gatunki roślin?
Katalog, jak wyżej zostało wspomniane, zawiera informacje o ponad 2600 roślinach. Jak w takim razie odnaleźć interesującą nas roślinę?
Ułatwią nam to nie tylko rozdziały poświęcone określonym rodzajom roślin, ale również rozpoczynające każdy rozdział fotografie z gotowymi kompozycjami zastosowanymi w różnych ogrodach. Na pewno ucieszą się z takiego rozwiązania typowi wzrokowcy.
Daną roślinę możemy odnaleźć na fotografii, a pomocniczy numerek, który został jej nadany, ułatwi nam dotarcie do informacji, co to dokładnie za rodzaj lub gatunek i jak go wykorzystać do zakładania ogrodów.
Zakładasz ogród i nie wiesz, jakie rośliny wybrać? Sprawdź, w czym pomoże ci „Katalog roślin”
Przy każdej roślinie jej gabaryty zostały zestawione z sylwetką człowieka lub dziecka (w przypadku mniejszych okazów). Dzięki temu łatwo określić, czy dysponujemy wystarczająco dużą ilością miejsca w ogrodzie. Umieszczone przy każdej roślinie czytelne piktogramy udzielą najważniejszych informacji dotyczących warunków, w jakich roślinie najlepiej będzie wzrastać. Na pewno ważną rolę odgrywają również bardzo dobrej jakości fotografie, które odwzorują najważniejsze cechy każdego gatunku.
Podsumowując, można powiedzieć, że dla wszystkich tych, którzy poważnie myślą o projektowaniu i zakładaniu ogrodów „Katalog roślin. Drzewa, krzewy, byliny” to kompletna i bardzo czytelna pozycja wydawnicza.