Życie Zero Waste

Życie Zero Waste. Kasia Wągrowska radzi, jak ograniczyć wywóz odpadów

Tytuł: Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej
Autor: Katarzyna Wągrowska
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Rok wydania: 2019
Liczba stron : 336
Oprawa: twarda

Filozofia Zero Waste to już nie tylko hasło coraz częściej pojawiające się w mediach i na portalach społecznościowych. To już zdecydowanie styl życia coraz większej liczby osób w bardzo różnym wieku, które chcą ograniczyć wywóz odpadów. Widząc, z jakim entuzjazmem starają się wytwarzać mniej śmieci, spodziewajmy się, że za kilka lat większość z nas stanie się Zero Waste. Z tego powodu prezentujemy książkę Kasi Wągrowskiej “Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”.

Dlaczego warto ograniczyć wywóz odpadów?

Cały świat stanął przed katastrofą śmieciową. Nic więc dziwnego, że poszukuje się sposobów, które realnie pozwolą ograniczyć ilość produkowanych odpadów w każdym domu. W wyżej wspomnianej książce znajdziemy konkretne przykłady jak zmniejszyć ilość śmieci we własnym domu zarówno gdy mieszkamy samodzielnie, jak i rodziną, w tym łącznie z dziećmi. Filozofia Zero Waste przekłada się tutaj praktycznie na każdy aspekt naszego życia. Obszerny wstęp dobitnie uświadamia nam, dlaczego należy ograniczyć wywóz odpadów.

Poradnik Zero Waste – wywóz odpadów pod kontrolą

Wywóz odpadów porady Zero Waste
Wywóz odpadów porady Zero Waste

Cierpi na tym przede wszystkim cała planeta. Na oceanach powstają śmieciowe wyspy, które zagrażają nie tylko ludziom, ale również całej przyrodzie, w tym przede wszystkim zwierzętom i roślinom. W książce znajdziemy wiele konkretnych danych, jak to przekłada się także na Polskę.

Zapewne niewielu z nas wie, że znajduje się u nas ponad osiemset wysypisk śmieci z ogromnym hałdami zajmującymi olbrzymie hektary i wznoszącymi się na wysokość nawet 170 metrów. Poza tym przeciętny Polak zużywa nawet 450 foliowych torebek rocznie, a Duńczyk co najwyżej cztery. Jest więc zupełnie zrozumiałe, że zdecydowanie Polska cierpi na nadmiar śmieci.

Autorka książki zgodnie z filozofią Zero Waste przekonuje nas również, że ograniczenie zakupów, które przekłada się na mniejszą ilość śmieci, a tym samym wywóz odpadów, ma również wymiar nie tylko materialny, ale także duchowy. Po prostu żyje nam się lepiej w jednym i drugim aspekcie. Jak to możliwe? Potwierdzą to wszyscy, którzy zastosowali filozofię Zero Waste – nadmiar nie daje ani radości, ani większego zadowolenia z życia, a nawet wprost przeciwnie, prowadzi do frustracji i kompleksów.

Od nadmiaru do umiaru – przepis na wywóz odpadów

W książce Kasi Wągrowskiej znajdziemy konkretne przepisy na to, jak ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Są to recepty, które autorka przetestowała sama na sobie, więc z powodzeniem może je również zastosować każdy z nas. Dotyczą one takich aspektów, jak zakupy żywności, odzieży, kosmetyków, a także ponowne wykorzystywanie surowców, w tym między innymi domowy kompostownik. Znajdują się tutaj konkretne przepisy, m.in. na samodzielnie wykonane kosmetyki, środki czyszczące oraz posiłki, które w bardzo dużym stopniu pozwolą ograniczyć pozbywanie się nadmiaru żywności.

Jak wdrożyć Zero Waste i zmniejszyć wywóz odpadów? Oto porady Kasi Wągrowskiej!

Autorka daje także kilka ważnych rad, które warto zastosować w codziennym życiu, a które przyczynią się do tego, że na pewno ograniczymy wywóz odpadów. Chodzi przede wszystkim o świadome odmawianie, redukowanie, ponowne używanie, odzyskiwanie surowca i kompostowanie. Małymi krokami jesteśmy w stanie wdrożyć je w nasze życie i nie odczujemy tego w szczególny sposób. Można zacząć chociażby od tak prostej zasady jak używanie butelki czy kubka termicznego na napoje lub torby na zakupy, które służą do wielokrotnego używania.

W książce “Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” czytelnik znajdzie wiele ciekawych rozwiązań, które znacznie ograniczą wywóz odpadów. Ciekawe wywiady z osobami, które już wdrożyły takie zasady w swoje życie pokazują, że jest to możliwe i przekłada się na dużą osobistą satysfakcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *