Projektowanie i zakładanie ogrodu - poradnik dla seniorów

Projektowanie ogrodu dla seniorów – wskazówki i rady Brigitte Kleinod

Tytuł: Ogród dla seniorów
Autor: Brigitte Kleinod
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 122
Okładka: miękka

Z przejściem na emeryturę wiąże się wiele planów – w końcu będziemy mieć nieograniczony czas na hobby, takie jak pielęgnacja i projektowanie ogrodu, znajdzie się też czas na to, aby spokojnie usiąść we własnym ogrodzie, witać w nim poranki, nadchodzącą noc, a wszystko to w pewności, że nic nas nie goni, nie popędza, że obok toczy się dalej życie, ale my możemy od niego w końcu odpocząć i nabrać dystansu z dobrą książką, np. o tym jak zaprojektować ogród.

W ogrodzie seniora, czyli projektowanie ogrodu na emeryturze

Ogród to nie tylko rośliny, to przede wszystkim odzwierciedlenie naszych potrzeb i upodobań, dzięki czemu nabiera on również indywidualnego charakteru. Nie mniej istotne jest jednak, aby był on również ogrodem na miarę naszych możliwości, w tym również tych fizycznych.

Ogród dla seniorów – praktyczne porady o projektowaniu i pielęgnacji

Ogród dla seniora - projektowanie i zakładanie ogrodu

Dlatego właśnie książka „Ogród dla seniorów” Brigitte Kleinod skierowana jest przede wszystkim dla osób, które nie straciły jeszcze zapału i chęci do życia, ale ich siły witalne nie są już tak duże, jak przed laty. Jak więc wygląda projektowanie ogrodu przez seniora? To przede wszystkim „nie ciężar, lecz przyjemność” – w książce znajdziemy ogrom wskazówek i inspiracji do tego, aby stworzyć ogród, który nie nadwyręży naszych sił, a który wciąż będzie prezentował się efektownie i stanie się azylem i źródłem radości.

W dwóch pierwszych rozdziałach, pt. „Nie ciężar, lecz przyjemność” oraz „Ułatwienia przy pracy w ogrodzie”, znajdziemy konkretne inspiracje i wskazówki, które ułatwią nam prace, w takim zakresie jak:

  • zastosowanie odpowiednich, ergonomicznych narzędzi,
  • racjonalne planowanie poszczególnych etapów pracy w ogrodzie,
  • odpowiednie przygotowanie gleby.

Dzięki tym radom praca w ogrodzie będzie nie tylko lżejsza, ale również przyniesie więcej satysfakcji. Kiedy już się z nimi zapoznamy, to możemy krok po kroku zacząć tworzyć nasz niepowtarzalny ogród, czyli na przykład zacząć od własnoręcznego szkicu i harmonogramu prac.

Projektowanie ogrodu – przydatna aplikacja

Projektowanie ogrodu przez seniora – kolejne etapy i wartościowe wskazówki

W książce znajdziemy konkretne rozwiązania, które ułatwią nam dostosowanie ogrodu do własnych potrzeb, na przykład pod względem:

  • bezpiecznych ścieżek, alejek i schodków,
  • zacisznych miejsc idealnych dla odpoczynku,
  • miejsc naturalnie zacienionych,
  • miejsc zapewniających schronienie przed deszczem.

Ponadto projektowanie ogrodu nie może się obyć bez odpowiednich roślin – w książce-poradniku znajdziemy różnorodny wybór roślin do zastosowania w ogrodzie seniora, które zostały pogrupowane w kategorie:

  • drzewa i krzewy,
  • żywopłoty strzyżone i zielone ogrodzenia,
  • zielone płaszczyzny, czyli m.in. trawniki, rabaty i łąki.

Ostatni rozdział, pt. „Mały projekt, duży efekt”, to rady i inspiracje, jak na przykład stworzyć doniczkowe kulinaria czy letnią kuchnię pełną ziół. Książka to niewiele ponad 120 stron, ale skondensowana w przydatne treści i wskazówki, dzięki czemu każdy senior zaprojektuje ogród idealnie wpisujący się w jego potrzeby i preferencje. Na pewno pomocne w etapach pracy nad ogrodem będą także z rozmysłem dobrane zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *