Podstawy projektowania ogrodów. Podręcznik Rosemary Alexander

Podstawy projektowania ogrodów. Podręcznik Rosemary Alexander

Autor: Rosemary Alexander
Wydawnictwo: PWRiL
Rok wydania: 2012
Liczba stron : 319
Oprawa: twarda

Projektowanie ogrodów może być nie tylko pracą, ale także przede wszystkim pasją, która sama w sobie jest niezwykle twórczym procesem. Wszystko przecież zaczyna się od kiełkującego pomysłu w głowie, który powoli i etapami wdrażamy w życie. Aby nie zagubić się w tym chaosie, można pozwolić poprowadzić się delikatnie za rękę, np. z podręcznikiem Alexandera Rosemary „Podstawy projektowania ogrodów”.

Projektowanie ogrodów. Podręcznik – czego dowiesz się z książki?

Warto przede wszystkim podkreślić, że podręcznik zawiera wiele cennych wskazówek i porad, z których skorzystają nie tylko osoby dla których projektowanie ogrodu to czarna magia, ale również takie, które już pewną wiedzę na ten temat posiadają. Najważniejszą zaletą jest to, że książka krok po kroku i w sposób zrozumiały poprowadzi każdego, kto chce własnymi siłami stworzyć wyjątkowy i piękny ogród na swojej posesji. I nie chodzi tutaj tylko o wybór odpowiednich roślin i ich pielęgnację, ponieważ jest to proces dużo bardziej złożony i skomplikowany, a wszystko zaczyna się od właściwego rozpoznania terenu i jego oceny, natomiast kończy realizacją projektu. Zanim jednak to nastąpi, w środku tych ram trzeba wykonać jeszcze wiele innych zadań, o których przypomni nam autorka książki i nauczy, jak właściwie je przeprowadzić.

Projektowanie ogrodu krok po kroku – co zawiera podręcznik?

Projektowanie ogrodów krok po kroku
Projektowanie ogrodów krok po kroku

Rosemary Alexander wtajemnicza czytelnika w proces projektowania ogrodu. Prezentuje się to następująco:

  1. Krok pierwszy, czyli przygotowanie do projektu, a w nim takie aspekty jak rozpoznanie terenu, pomiary, podstawy rysunku, inwentaryzacja, a nawet uwarunkowania prawne.
  2. Krok drugi, czyli rozwijanie koncepcji, a w tym wiadomości z zakresu techniki rysunku, projektowania z wykorzystaniem wzorów i kształtów oraz takie aspekty jak motywy, przestrzeń, światło, woda, wielkość, proporcje i inne.
  3. Krok trzeci, czyli finalizowanie projektu, które obejmuje strukturę ogrodu, w tym m.in. nasadzenia strukturalne, elementy pionowe oraz górnej przestrzeni ogrodu.
  4. Krok czwarty to tworzenie projektu nasadzeń roślinnych, w tym takie wiadomości, jak zasady nasadzeń, sezonowe zmiany, style oraz wiele wskazówek praktycznych.
  5. Krok piąty obejmuje wizualizację i realizację projektu, a w tym rozdziale wiele przydatnych fotografii, schematów i rysunków.

W poradniku znajdziemy także dodatek o wybranych gatunkach i odmianach roślin dostępnych w polskich szkółkach i centrach ogrodniczych. 

Projektowanie ogrodów – skąd brać rośliny najwyższej jakości?

Czego nauczysz się z książki? Projektowanie ogrodów na miarę potrzeb

Zaletą podręcznika jest to, że nie tylko możemy liczyć na cenne rady i wskazówki, ale również na fachową i rzetelną wiedzę z zakresu projektowania ogrodów od samego początku aż po ostateczną realizację. Nabędziemy fachową i praktyczną wiedzę między innymi o tym, jak wykonywać pomiary dużej przestrzeni, szacować wysokość drzew, łączyć rzuty pionowe i poziome, czyli po prostu stworzyć rzetelny projekt ogrodu na miarę swoich potrzeb i adekwatnie do warunków, jakimi dysponujemy. Dzięki temu całe przedsięwzięcie jest znacznie łatwiejszym i możliwym do realizacji procesem, z którym poradzi sobie nawet ogrodnik amator.

Z podręcznika dowiemy się również wiele o samych roślinach, czyli jak je odpowiednio dobrać, aby projektowanie ogrodu współgrało z preferowanym stylem, a także jak je pielęgnować, aby odpowiednio wzrastały i długo cieszyły nasze oczy. Praktyczne wskazówki nauczą nas, m.in. jak planować nasadzenia i wprowadzać sezonowe zmiany, aby ogród był efektowny przez cały rok.

Szeroka wiedza z zakresu projektowania ogrodów oraz praktyczne wskazówki pozwolą na stworzenie nie tylko pięknego ogrodu od podstaw, ale również przeobrażenie już posiadanego w zupełnie nowe i wyjątkowe miejsce. A to wszystko dzięki temu, że informacje podane są w przystępny i zrozumiały dla każdego sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *