300 ekosposobów na szkodniki i choroby

Naturalna pielęgnacja ogrodów – jak nie szkodzić przyrodzie? 300 ekosposobów na szkodniki i choroby

Tytuł: 300 ekosposobów na szkodniki i choroby
Autor: Zbigniew Przybylak
Wydawnictwo: Gaj
Seria: Tradycyjny ogród ekologiczny
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 132
Oprawa: miękka

W swej książce pt. „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” Zbigniew Przybylak po raz kolejny dostarcza swoim czytelnikom wielu informacji dotyczących tego, czym tak naprawdę jest ekologiczna pielęgnacja ogrodów. Co ciekawe, warstwa merytoryczna pozycji nie ogranicza się jedynie do skądinąd bogatej literatury polskiej, ale czerpie również z wielu zagranicznych poradników.

Ekologiczna pielęgnacja ogrodów w praktyce

W książce Przybylaka trudno szukać informacji dotyczących pestycydów i wielu innych, niebezpiecznych środków stosowanych przeciwko szkodnikom i chorobom roślin. Pozycja ta jest syntezą dostępnych informacji związanych z ochroną przyrody w kontekście pielęgnacji ogrodów metodami naturalnymi. Z książki dowiemy się wielu interesujących rzeczy dotyczących optymalnego wykorzystania płodozmianu, ekologicznego usuwania szkodników, a także optymalizacji uzyskanych plonów. Mało tego – autor dzieli się w niej wieloma informacjami na temat optymalnego wykorzystania bliskiego sąsiedztwa roślin w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia szkodników i chorób, a także danymi dotyczącymi bioróżnorodności nadziemnej i podziemnej.

Pielęgnacja ogrodu w zgodzie z naturą? Zobacz łatwe i skuteczne metody!

Pielęgnacja ogrodów z dawien dawna

W książce Przybylaka nie brakuje porad dotyczących dawnych metod uprawiania roślin. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że ekologiczna pielęgnacja ogrodów miała swych gorących orędowników w okresie np. dwudziestolecia międzywojennego. Ich głos – zresztą bardzo wyraźny – jest uwzględniony w poradniku. Oprócz tego autor pisze o „10 przykazaniach tradycyjnego i ekologicznego ogrodnika”, dzięki którym zostaje rzucone nowe światło na mniej i bardziej znane metody ekologicznego uprawiania roślin. Jednym słowem – z książką pana Przybylaka nietrudno się nie zgodzić, gdyż jest ona bardzo przydatna w kontekście naturalnej uprawy roślin.

Pielęgnacja ogrodów i dodatkowe informacje

W książce „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” nie brakuje porad dotyczących oceny działań ogrodnika z punktu widzenia przyrody i wielu piętnujących określeń dotyczących szeroko rozumianych pigułek i innych, często szkodliwych i stosowanych „dla dobra roślin”, substancji. Nie brakuje również informacji o tym, czym tak naprawdę jest płodozmian i jak go stosować w praktyce, a także opisu zasad związanych z ekologicznym doborem uprawianych roślin. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że bliskie sąsiedztwo niektórych upraw, przyniesie znacznie więcej pożytku w pielęgnacji ogrodu i zieleni, aniżeli stosowanie pestycydów i innych nawozów sztucznego pochodzenia.

Czytelnik dowie się, jakie rośliny będą miały zbawienny wpływ na posiadane uprawy. Co więcej, mowa tu nie tylko o konkretnych roślinach (wymienionych w sposób alfabetyczny), ale też o ziołach i warzywach, których nazwy powinien znać każdy ogrodnik. Uważny czytelnik zauważy tez, że niektóre z upraw mają swój własny, niezależny i biologiczny rytm. Mało tego – część z nich jest uzależniona od rytmu Księżyca. Okazuje się bowiem, że nasz najbliższy, kosmiczny sąsiad i pielęgnacja ogrodów to kwestie, które mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Od razu zdradzimy, że na ten temat można przeczytać bardzo dużo w znajdującym się w książce „Ekologicznym poradniku Księżycowym”, którego lektura będzie bardzo intrygująca.

Poznaj książki z serii ekologiczne metody pielęgnacji ogrodu

Naturalna pielęgnacja ogrodów - seria poradników
Naturalna pielęgnacja ogrodów – seria poradników

Podsumowując, książka pod tytułem „300 ekosposobów na szkodniki i choroby” to zupełnie nowa próba spojrzenia na to, czym tak naprawdę jest skuteczna i zgodna z natura pielęgnacja ogrodów. Co więcej, jest to krok w stronę zupełnie nowych metod optymalizacji upraw, które nie będą już generować tak dużych wydatków na środki ochronne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *