Tytuł: Naturalne środki czyszczące
Autor: Fern Green
Wydawnictwo: Buchmann
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 256
Oprawa: broszurowa
Środki piorące i czyszczące to niezbędnik każdego gospodarstwa domowego, którego dotyczy wywóz szamba. Naturalne sposoby, które wykorzystują środki dostępne w domu, takie jak soda oczyszczona czy sok z cytryny mało kto dziś stosuje. Ich miejsce zajęły chemiczne preparaty, które nie pozostają obojętne dla środowiska. O ich szkodliwości oraz naturalnych zamiennikach dowiemy się z książki Fern Green „Naturalne środki czyszczące”.
Wywóz szamba – dbajmy o zbiornik i środowisko!
Dom bez chemii – jak wpływa na zawartość ścieków i wywóz szamba?
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze ścieki to nie tylko pozostałości kuchenne i z toalet, ale także różnego rodzaju rozpuszczone chemiczne preparaty, których używamy do mycia, czyszczenia i dezynfekowania. W zależności od gospodarstwa ich ilość może być naprawdę duża, a to nie pozostaje obojętne dla środowiska. Im częstszy wywóz szamba, tym więcej tych groźnych, płynnych nieczystości trafia do oczyszczalni. Z książki „Naturalne środki czyszczące” dowiemy się w pierwszej kolejności, dlaczego i jakich preparatów warto unikać, aby nie zakłócić naturalnych procesów zachodzących w płynnych ściekach.
Szambo to zbiornik, który tylko wtedy będzie dobrze spełniał swoje funkcje, jeśli stworzymy mu właściwe warunki. Jest ono zasiedlane przez naturalne bakterie, których zadaniem jest przetwarzanie i tym samym także pozbywanie się odpadów. To dzięki nim w odpływach nie tworzą się zatory i zmniejsza się nieprzyjemny zapach. Niektóre środki czyszczące i myjące, których na co dzień używamy, wpływają negatywnie na te naturalne mikroorganizmy i tym samym dokładamy cegiełkę do jego niewłaściwej pracy i zwiększamy jego szkodliwość dla środowiska.
Oczywiste jest, że w obecnych czasach niemożliwym jest całkowite zaprzestanie stosowania chemicznych preparatów, ale można wybierać takie, które odznaczają się mniejszym zagrożeniem dla naturalnych procesów zachodzących w ściekach i są szybciej rozkładane przez pożyteczne bakterie. Jest to między innymi stosowanie środków czystości, które mają postać płynną lub w kapsułkach. Istotna jest także ich ilość – należy stosować się do zaleceń producenta i nigdy jej nie zwiększać. Także im mniejsze zużycie wody, tym pracują one efektywniej.
Najgroźniejsze toksyczne środki chemiczne, które występują w popularnych preparatach takich jak płyn do mycia naczyń, udrażniacz do rur czy preparaty do prania to, m.in.:
- chlor,
- amoniak,
- fosforany,
- formaldehyd,
- soda kaustyczna,
- ftalany.
Stosowanie środków chemicznych może zwiększać częstotliwość wywozu szamba
Naturalne środki czyszczące – 120 przepisów na czysty dom i ochronę środowiska
Oczywiście cała dyskusja o szkodliwości chemicznych związków zawartych w preparatach do zmywania nie byłaby kompletna, gdybyśmy nie poznali skutecznych i naturalnych sposobów na ich unikanie. Dlatego autorka książki „Naturalne środki czyszczące” podaje nam aż 120 przepisów na domowe środki myjące, piorące i czyszczące, których głównymi komponentami są nieszkodliwe i naturalne składniki dostępne praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Znajdziemy więc w niej przepisy na płyny do mycia naczyń, płukania, mycia okien, proszki do prania, odkamieniacz do czajnika, czy nawet udrażniacz do rur.
Te naturalne środki do usuwania brudu, tłuszczu czy kamienia zawierają między innymi takie składniki jak sok z cytryny, ocet, sodę oczyszczoną czy proszek do pieczenia oraz wiele innych, które nawet nie przyszyłyby nam do głowy. Nie trzeba dodawać, że taka świadomość ekologiczna ma ogromny wpływ na nasze środowisko – nie tylko ograniczamy wywóz szamba, ale i generujemy oszczędności w domowej skarbonce. Nie pozostaje więc nic innego, jak zapoznać się z lekturą.