Tytuł: Tworzę ogród naturlany
Autor: Oudolf Piet , Gerritsen Henk
Wydawnictwo: Wytwórnia
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 288
Ogród może różnić się pod wieloma względami, ale jego funkcje od wieków pozostają takie same – ma dostarczać wrażeń estetycznych, a także być miejscem relaksu, spokoju i dawać możliwość obcowania z naturą. Dlatego projektowanie ogrodów to coś znacznie więcej niż tylko odpowiednio dobrane rośliny – to miejsce wyjątkowe, piękne, energetyczne, a także naturalne – tak twierdzi jeden ze światowej sławy specjalistów w tym zakresie, czyli Piet Oudolf.
Projektowanie ogrodów według Piet’a Oudolfa, czyli powrót do natury
„Tworzę ogród naturalny” to wyjątkowa książka, której autorami są Piet Oudolf oraz Henk Gerritsen. Zarówno jeden, jak i drugi autor to osoby z bogatym doświadczeniem w zakresie projektowania ogrodów.
Projekty Piet’a Oudolfa znane są na całym świecie, w tym przede wszystkim nowojorski High Line, chicagowski Lurie Garden czy holenderski Linderhof – zachwycają naturalnością i są miejscem zarówno prostej kontemplacji, jak i budzącym w nas głębsze pokłady wrażliwości i uczucie tęsknoty za naturą, czyli tym, co doskonałe i niezmienne od lat.
Projektowanie ogrodów – Poznaj styl Piet’a Oudolfa!
Henk Gerritsen to natomiast holenderski artysta, który również projektuje ogrody i jest czynnym działaczem ekologicznym. Jest autorem eksperymentalnego ogrodu, gdzie całkowita naturalność, a nawet dzikość, są jego najważniejszym elementem i decydują o jego wyjątkowości. Książka „Tworzę ogród naturalny” jest więc całkowitym ukłonem w stronę prawdziwej natury – doskonałej, nieskażonej i pięknej niezależnie od pory roku.
Prosty i czytelny podział, czyli zakładanie ogrodów z książką „Tworzę ogród naturalny”
Atutem książki są nie tylko autorzy i ich wyjątkowe spojrzenie na ogrody, ale również czytelny i przejrzysty układ, a także tak skomponowane treści, że docenią je zarówno specjaliści w branży projektowania ogrodów, jak i całkowici amatorzy w tym zakresie. Książka składa się z trzech rozdziałów:
1. Pierwszy rozdział dotyczy samych roślin, które są rekomendowane przez autorów do ogrodów naturalnych. Jest to ponad 500 gatunków, na które składają się przede wszystkim byliny i trawy, czyli te rośliny, które w naturze czują się najlepiej i są najbardziej efektowne.
2. Druga część jest już bardziej praktyczna i to w niej znajdziemy przede wszystkim wskazówki, jak powinno wyglądać projektowanie ogrodów jak najbardziej naturalnych. Autorzy poruszają takie kwestie jak warunki siedliskowe czy architektura ogrodu. Znajdziemy także porady, jak osiągnąć w swoim ogrodzie określony klimat, który oddaje charakter każdego ogrodu.
3. W trzeciej części również mamy do czynienia z praktycznymi poradami i obejmują one konkretne plany nasadzeń. Znajdziemy więc tutaj kompozycje zarówno dużych ogrodów, jak i niedużych rabat, które można bez obaw wykorzystać w swoim projekcie.
Projektowanie ogrodów naturalnych – najważniejsze cechy
Z lektury książki wyłaniają się wyjątkowe i przede wszystkim naturalne ogrody, które skłaniają do kontemplacji, budzą w nas głębsze pokłady wrażliwości i sprawiają, że odczuwamy jeszcze silniejsze więzi z naturą. W tego typu ogrodach wykorzystuje się przede wszystkim naturalne ukształtowanie terenu i rośliny, które znamy z łąk, pół i lasów. Są to rabaty, które składają się z bylin i traw, które niezależnie od pory roku są wyjątkowe i piękne – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przyrodzie.
Projektowanie ogrodów naturalnych – Wykorzystaj byliny i trawy!
Książka idealnie wpisuje się więc w dzisiejsze spojrzenie na świat, naturę oraz wszystkie aspekty naszego życia, którym coraz bardziej zaczyna rządzić minimalizm, skromność i ekologia.
My także możemy wdrożyć to wszystko w projektowanie ogrodów w swoim najbliższym otoczeniu.