Projektowanie ogrodów - poradnik o barwach

Projektowanie ogrodów – Bogdan Plomin radzi, jak łączyć kolory. Barwy w ogrodzie

Tytuł: Barwy w ogrodzie
Autor: Bogdan Plomin
Wydawnictwo: Arkady
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka

Projektowanie ogrodów to złożony proces, w którym jedną z kluczowych ról odgrywa semantyka kolorów – piękny i wyjątkowy ogród może na nas oddziaływać nie tylko pod względem estetycznym – zdecydowana większość kolorów ma wpływ również na nasze samopoczucie, dlatego warto komponować ogród również z uwzględnieniem jego kolorystyki. Pomocna w tym będzie książka Bogdana Plomina „Barwy w ogrodzie”.

Projektowanie ogrodów w kontekście ich kolorystyki

Książka „Barwy w ogrodzie” to poradnik, który pomoże nam stworzyć ogród, który będzie zarówno efektowny pod względem zastosowanej kolorystyki, jak i spójny z określonym stylem. Autor przedstawia więc najważniejsze zasady, według których warto wybierać określone rośliny w ogrodzie, aby uzyskać wyjątkowe efekty kolorystyczne, a także stworzyć ogród, który będzie oddziaływał na nasze samopoczucie. Wszystko to w kontekście najważniejszych stylów, dzięki czemu projektowanie ogrodów pozwoli stworzyć spójną i przyjemną dla oka kompozycję.

Barwy w ogrodzie. Zobacz przykładowy projekt ogrodu!

Aby projektowanie ogrodów pod względem kolorystycznym było jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, autor zastosował przejrzysty podział na rozdziały, a każdy z nich poświęcony jest jednemu kolorowi. W poradniku więc znajdziemy rozdziały dedykowane barwom żółtym, czerwonym, niebieskim, białym, zielonym, pomarańczowym czy brązowym. Ponadto autor podaje przykłady popularnych roślin, które przybierają te konkretne barwy oraz przykłady projektów zarówno w formie opisowej, jak i rysunkowej.

W poradniku znajdziemy również przykłady najbardziej efektownych kompozycji kolorystycznych, które mogą być tworzone przede wszystkim na tych trzech zasadach:

  • zasady harmonii,
  • zasady kontrastu,
  • zasady monochromatyzmu.

Co istotne, otrzymujemy również gotowe wskazówki, jak uczynić nasz kolorowy ogród spójnym z określonym stylem, np. rustykalnym, francuskim, nowoczesnym czy śródziemnomorskim.

Projektowanie ogrodów w kontekście oddziaływania na naszą psychikę

„Barwy w ogrodzie” to przede wszystkim także pozycja, która porusza tematykę oddziaływania barw na naszą psychikę, również w kontekście naszego ogrodu. Otrzymamy więc wskazówki, jak zaprojektować ogród adekwatnie do naszego temperamentu i osobistych preferencji. Możemy stworzyć więc miejsce, które będzie nas uspokajało i zapewniało świetny wypoczynek oraz relaks, a także ogród o właściwościach energetyzujących, który pobudzi nas do działania – wszystko to dzięki zastosowaniu właściwych kolorów, roślin, a nawet ich faktur. Autor sporo miejsca poświęca także barwie białej, która jest neutralna i świetnie równoważy kompozycje.

Biel w projekcie ogrodu równoważy kompozycje

Projektowanie ogrodów - przykład kompozycji barw

Książka Bogdana Plomina to treściwy i obfitujący w bogatą wiedzę merytoryczną oraz praktyczną poradnik. To 224 strony napisane świetnym, żywym językiem, który obfituje w humor i gry słowne – nie czyta się go więc jak sztywnego poradnika, ale ciekawą i wciągającą książkę. Projektowanie ogrodów z pewnością będzie prostsze i przyjemniejsze, na co wpływ mają również praktyczne opisy i przejrzyste rysunki, a gotowe kompozycje kwiatowe tylko czekają, aby zastosować je efektownie w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *