Autor: My Wspieramy
Rok wydania 2023
W ciągu ostatnich lat pojazdy o niskim wpływie na środowisko zdobywają rosnącą popularność, także wśród osób z niepełnosprawnością. Programy dla niepełnosprawnych oferują zaś wsparcie finansowe wspomagające ich aktywność i niezależność.
Autorzy e-booka pochylili się nad potrzebami osób mających trudności w poruszaniu się i omawiają dofinansowanie na skuter inwalidzki z perspektywy jego użytkownika.
Dla kogo przeznaczony jest poradnik i kogo obejmuje dofinansowanie na skuter z PFRON?
Autorzy wskazują, iż zgodnie z informacjami przekazanymi przez Zarząd Funduszu w ramach Działu C (który zajmuje się eliminacją przeszkód w mobilności), osoby posiadające trudności w codziennym poruszaniu się mogą starać się o wsparcie finansowe na zakup skutera napędzanego elektrycznie. Z poradnika skorzystają przede wszystkim osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu dysfunkcji ruchowej uniemożliwiającej przemieszczenie się.
Dofinansowanie przeznaczone jest dla młodzieży, jak i dorosłych. Poradnik podkreśla, że wiek nie stanowi istotnego czynnika przy ubieganiu się o dofinansowanie PFRON, jednak dla kobiet powyżej 60 roku życia i mężczyzn powyżej 65 roku życia, istnieje dodatkowy warunek polegający na potwierdzeniu aktywności zawodowej.
Kiedy i gdzie złożyć wniosek o przyznanie dofinansowania na skuter dla niepełnosprawnych?
Autorzy podkreślają konieczności złożenia wniosku na zakup skutera elektrycznego, na właściwym formularzu i w odpowiednim terminie. Wniosek w wersji elektronicznej wg poradnika trzeba przesłać od 1 marca do 31 sierpnia danego roku poprzez platformę Systemu Obsługi Wsparcia.
Co obejmuje dofinansowanie na skuter dla niepełnosprawnych?
PFRON udzieli wsparcia finansowego na różne pojazdy, w tym skutery elektryczne trzy lub czterokołowe o wartości do 8 250 zł. Wysokość dofinansowania jest ustalana przez wykonawcę programu, zaś osobisty wkład w zakup musi wynosić przynajmniej 25% całkowitej kwoty brutto.
W ramach pomocy możesz również zakupić oprzyrządowanie elektryczne do wózka ręcznego, co ułatwi jazdę na nim bez korzystania z pracy rąk. Usprawnia to poruszanie się nawet na nierównych i trudnych terenach.
Co o skuterach mówi e-book „Dofinansowanie na skuter inwalidzki. Poradnik od A do Z?”
Autorzy wskazują, że użytkownik powinien zadbać o to, aby pojazd był odpowiednio dostosowany jego indywidualnych potrzeb wynikających z zaburzeń narządu ruchu. Kluczowy jest tu komfort podczas jazdy.
Podkreślono, jak ważne są właściwe rozmiary dla nóg oraz ergonomicznie wyprofilowane i estetycznie obszyte siedzenie z oparciem. Przydatnym wsparciem są także podparcia pod rękami, które można składać i ułatwiają utrzymanie właściwej postawy w trakcie jazdy.
Komfort bez wątpienia zwiększa także amortyzacja teleskopowa, która zmniejsza odczucie nierówności na nierównej drodze. Duże lusterka wsteczne, wskaźniki kierunku i światła, które gwarantują doskonałą widoczność, a także dywanik na platformie to elementy, które mają znaczenie dla komfortu przemieszczania się na skuterze inwalidzkim.
Co mówi poradnik o dokumentach potrzebnych do wniosku o dofinansowanie na skuter?
W poradniku wskazano dokumenty, które należy przygotować, aby móc wnioskować o dofinansowanie na skuter inwalidzki ze środków PFRON. Należą do nich:
- Orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie niepełnosprawności,
- Akt urodzenia (w przypadku składania wniosku dla dziecka) oraz w tym przypadku dokument potwierdzający opiekę prawną,
- Zaświadczenie lekarskie wydane przez specjalistę, który udzieli zgody na korzystanie ze skutera.
- Oferta cenowa, opinia eksperta dotycząca dopasowania pomocy do aktualnych potrzeb oraz dokument potwierdzający zatrudnienie (dla osób w wieku emerytalnym), to dokumenty, które dołączasz do wniosku opcjonalnie.
Podsumowanie. O czym mówi e-book „Dofinansowanie na skuter inwalidzki. Poradnik od A do Z”?
Poradnik przedstawia wszystkie aspekty związane z dofinansowaniem i funkcjonalnością skuterów inwalidzkich dla niepełnosprawnych i seniorów.
Wskazuje kolejne kroki, które trzeba wykonać, by otrzymać dofinansowanie do skutera w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Podpowiada, komu PFRON udziela wsparcia finansowego do kupna potrzebnego sprzętu.
Z tym poradnikiem poradzisz sobie ze złożeniem wniosku i innych dokumentów do odpowiedniej instytucji.
Dowiesz się także jakie skutery znajdują się w ofercie rynkowej oraz że istnieją specjalne oprzyrządowania do ręcznych wózków inwalidzkich zmieniających je w skuter.